Lekcja

Wtorek, Św. Jadwigi Śląskiej (16 października), rok II, Łk 11,37-41

Na to Pan rzekł do niego: "Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste".

 

Kochani!

Treść dzisiejszej Ewangelii jest dla nas lekcją, jest wskazaniem, jak postępować, by być czystym nie tylko w oczach ludzi, ale i w oczach Boga.

Przytoczę tu kilka przykładów:

Otóż, kiedy wybierasz się do szkoły, dbasz o to, aby Twoje ubranie nie było wygniecione, żeby nie miało żadnych plam. Buty muszą być czyste, odzież nieporwana, włosy uczesane. Wydaje Ci się, że jesteś bardzo elegancki. Jest to tzw. czystość zewnętrzna, o którą łatwo dzisiaj zadbać. A czy zastanawiałeś się, jak wyglądać może twoje wnętrze? Jak można zadbać o czystość serca, myśli i relacji?

Innym przykładem może być misa. To, co do niej nalewamy, zostawia w niej ślad, osad. Myjąc naczynie, wiemy, ile trzeba się natrudzić, by wyczyścić pozostawiony w niej osad po kawie czy przypalony sos z rondla. Przełóżmy to na życie duchowe.

Czy wiesz, że nasze serce porównać można do kubka po kakao, bo złość mieszkająca w naszym sercu, brzydkie słowa i zazdrość trzeba jak najszybciej wyrzucić. W sercu powinien być entuzjazm, radość, życzliwość, ufność i nadzieja.

Czasem błądzimy w naszej ziemskiej wędrówce. Nie słuchamy mamy i taty, szukamy wymówek, boli nas głowa, nie chcemy się modlić rano czy wieczorem. To wszystko to plama na naszej duszy, to wszystko oddala nas od Boga coraz bardziej. Dochodzimy do wniosku, że gdybyśmy mieli czyste serce i dusze, bylibyśmy weselsi. Aby osiągnąć taki stan musimy kochać Boga i ludzi. Ofiarować siebie drugiemu.

ZADANIE DLA CIEBIE NA DZIŚ:

Po dzisiejszej kolacji, kiedy skończysz pić herbatę bądź kakao, umyj swój kubek tylko z zewnętrznej strony i sprawdź, czy środek stanie się automatycznie czysty?