Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta”.

 

Kochani!

Obłuda to zła cecha i nie jest metodą, jaką powinniśmy stosować w naszych codziennym życiu. Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas lekcją przestrogi, abyśmy nie stali się tylko religijnymi ludźmi, dbającymi o pozory – tj. o wieczorny pacierz, niedzielną Mszę Św., przestrzeganie postu, ofiarę itp. Istotą bycia chrześcijaninem jest upodobnienie się do Pana Jezusa, przyjęcie Jego światła, stanie się jego uczniem. Pan doskonale zna naszą duchową zarozumiałość, dlatego zachęca każdego z nas, aby przyjrzał się własnemu wnętrzu, ponieważ przemianę i nawrócenie należy zacząć zawsze od wnętrza, od siebie samego!

Poniżej przytoczę Wam przykład pewnej historii:

Pewnego dnia Jasio, spiesząc się do szkoły, zaczął szybko pakować swój tornister. Włożył do niego potrzebne podręczniki oraz zrobił sobie kanapkę z grubo pokrojoną kiełbasą i plastrami sera. W szkole podczas długiej przerwy usiadł do zjedzenia swojej kanapki. Ugryzł ją i natychmiast wypluł, mówiąc do siebie: "o mało co bym postu nie złamał, przecież dziś piątek".

Nauka płynąca z dzisiejszej Ewangelii -> trzeba podobać się Bogu a nie ludziom, bo to Bóg patrzy na serce i widzi sercem. Ze względu na ludzką opinię ludzie są gotowi łamać Boże Przykazania, chcąc przypodobać się większości i temu, co modne, dbając o zewnętrzną stronę, a wnętrze niektórych z nas jest pełne brudu.

ZADANIE DLA CIEBIE NA DZIŚ:

Na kartce formatu A4 wypisz 2 cechy. Jedną taką, którą uważasz za wadę, drugą taką, która jest Twoją zaletą. Porozmawiaj o nich z kimś z rodziny – mamą, tatą bądź starszym rodzeństwem. Pamiętaj, wysłuchaj ich zdanie, nawet jeśli się z nim nie zgadzasz. Postaraj się wyciągnąć wnioski!