Na mapie Polski jest wyjątkowe miejsce, którego założycielem jest święty zakonnik, franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe. Kiedy słyszymy nazwę Niepokalanów, od razu widzimy piękną bazylikę, straż pożarną, muzeum czy drewnianą kaplicę, przy której znajduje się cela św. Maksymiliana. Niepokalanów to klasztor, który znajduje się w miejscowości Paprotnia w gminie Teresin. Mieszkańcy tych dwóch wiosek są już przyzwyczajeni do obecności w tym miejscu trzeciej „miejscowości”, właśnie Niepokalanowa. Możemy powiedzieć, że klasztor Niepokalanów to wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju miejscowość. 

Klasztor zajmuje powierzchnię 28 hektarów. Kiedy w roku 1927 św. Maksymilian przyjechał w te strony, na polach teresińskich znajdowało się niewiele domów. Na otrzymanym od księcia Druckiego-Lubeckiego terenie postawił figurkę Niepokalanej i Jej oddał wszystko, co będzie w tym miejscu powstawało. Maksymilian, wyjeżdżając z Grodna, mówił braciom, że Niepokalanów to miejsce obrane przez Niepokalaną i przeznaczone wyłącznie do szerzenia Jej czci. Sama nazwa również pochodzi od Maryi, od Niepokalanej.

Do dziś w Niepokalanowie działa Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, gdzie wydawane są czasopisma oraz różne książki i broszury. Wydawany jest także „Rycerzyk Niepokalanej” dla dzieci. Na terenie klasztoru znajduje się wyjątkowa Ochotnicza Straż Pożarna! Służą w niej bracia i ojcowie franciszkanie. Można zobaczyć cele św. Maksymiliana, czyli pokój, w którym mieszkał święty zakonnik. 

Tylko część Niepokalanowa dostępna jest dla pielgrzymów. Bardzo duża część klasztoru objęta jest klauzurą, czyli terenem zamkniętym dla osób z zewnątrz.

Kiedy jednak przyjedziemy na Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci, część terenu na co dzień niedostępna otwarta będzie dla najmłodszych. A to wszystko dlatego, aby wszystkie atrakcje mogły spokojnie się zmieścić na placu. Również grono wolontariuszy i braci gotowych jest do oprowadzenia po tym wyjątkowym miejscu i pokazania, jak to wszystko się tu zaczynało.

Czekamy więc na Was w Niepokalanowie! Również w tym roku będzie możliwość zobaczenia Niepokalanowa, największego klasztoru na świecie.

Szczegółowe informacje oraz plan spotkania tutaj: https://rycerzykniepokalanej.pl/2021/06/15/zaproszenie-na-v-ogolnopolskie-spotkanie-dzieci-w-niepokalanowie/