Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów
Wywiad z Piotrem Pietrusem – prezesem Fundacji Vide&Crede im św. Jana Pawła II
Grzegorz Kryszczuk: Od 22 do 27 października 2017 r. we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów. Zaprezentowane zostaną filmy inspirowane wartościami ewangelicznymi i pozostające w zgodzie z katolicką nauką społeczną. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem „Prawda nas wyzwoli”. Co skłoniło organizatorów do zaproponowania takiego tematu?
Piotr Pietrus: Hasło „Prawda nas wyzwoli” jest parafrazą słów Jezusa zapisanych w Ewangelii wg św. Jana i później powtórzonych przez św. Jana Pawła II w liście skierowanym do młodzieży. W tych okolicznościach nie sposób zapytać „A co z prawdą na ekranie ?” Czy możemy mówić że film jest prawdziwy lub nie? Czy twórcy, aktorzy mówią w filmie prawdę? A może to wszystko to fikcja i propaganda? Co to jest, ta prawda? itd. W świecie kreowanym przez media, naturalnym jest dążenie człowieka do poznania prawdy, dlatego też te pytania i wiele innych postawimy ekspertom i zaproszonym na panelu gościom…
26 października w ramach Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny pt. Prawda na ekranie. Czy jest możliwe pokazanie widzom „prawdziwej” prawdy? Czy może jednak mamy polegać na pewnej wizji reżysera i uznać ją za prawdę?
Żyjemy w świecie, który zalewany jest przez strumień mediów przekazem chcianym i niechcianym, informacjami różnego rodzaju i różnej jakości. Toczy się swoistego rodzaju wojna o słowo, obraz, dźwięk … Twórcy posługujący się wymienionymi narzędziami mają ogromny wpływ na nasz światopogląd, a nawet jakość życia. Kreowane obrazy sprawiają że jesteśmy nieszczęśliwi, gonimy za ułudą będącą wyobrażeniem prawdy – prawdziwych uczuć, związków czy pragnień. Ciągle porównujemy się do zakodowanych podprogowo obrazów – wykreowanych kulturowych wzorców, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Mówimy chyba o okrutnej rzeczywistości i mechanizmie, który próbuje zniewolić człowieka?
Mechanizm ten jest też wykorzystywany do osiągania konkretnych korzyści, politycznych, biznesowych czy ideologicznych. Tworzy się przekaz na „zamówienie” (fake news), który ma za zadanie dotarcia i zmanipulowania konkretnej grupy odbiorców. Ta rzeczywistość powtarzana wielokrotnie (za Goebbelsem) zaczyna żyć własnym życiem stając się prawdą pozorną. W ten sposób to przekaz kształtuje i dookreśla prawdę, która ze swej natury powinna być „soczyście” prawdziwa.
Co zrobić i jak reagować, kiedy prawda jest zakłamywana?
Kino, film, obraz to miejsca walki o prawdę, ma dla współczesnego człowieka ogromną siłę przekazu. Ich rola edukacyjna jest nie do przecenienia. Dobre wartościowe kino promujące prawdziwe wzorce i postawy powinna być wyodrębnia z ogólnego chaosu medialnego, oznaczana, nagradzana i polecana. Między innymi temu właśnie służy nasz festiwal, miejsce gdzie możemy zobaczyć dobre, wartościowe filmy, spotkać się z twórcami prowadząc dyskusję i debaty.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
Film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego to dwa obrazy, które zostały nagrodzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017. Uroczysta gala finałowa, odbywająca się w Dolnośląskim Centrum Filmowym, podsumowała sześć bardzo bogatych dni festiwalowych.
W piątkowy wieczór tytuł – Film, który Zmienia Życie, otrzymał „Wołyń”. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a odebrali ją producent filmu Andrzej Połeć oraz współautor scenariusza Stanisław Srokowski. Drugie wyróżnienie – Nagroda Publiczności powędrowała do reżysera Konrada Łęckiego za film „Wyklęty”. Obraz został uhonorowany także przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Nagrodę Specjalną KRRiT wręczył jej członek i delegat – prof. Janusz Kawecki, podkreślając, że „Wyklęty” w przenikliwy sposób stawia dojrzałe pytania i uczciwie szuka na nie odpowiedzi.
Jury Festiwalu w składzie: Dariusz Regucki, o. dr Marek Kotyński CSsR i Łukasz Adamski zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej w Konkursie na Najlepszy Film Fabularny. Zwyciężył francusko-gruziński film „Rozdzieleni” w reżyserii Michela Hazanaviciusa. Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu jury – ten obraz bardzo dobrze odzwierciedla hasło programowe tegorocznego festiwalu „Prawda nas wyzwoli”. Jest to uniwersalna historia dramatu i cierpienia czeczeńskiej rodziny w zapomnianej wojnie. Film został zrealizowany w formie reportażu.
Nagrodę Honorową Festiwalu Niepokalanów otrzymał Medard Plewacki. Statuetkę „Maksymiliana” wręczył prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Rzecznik Festiwalu Ks. Piotr Wiśniowski, przypomniał liczne zasługi wrocławskiego aktora, pedagoga i krzewiciela pięknej polszczyzny.
Do organizatorów i uczestników Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów swoje słowo skierował Papież Franciszek. „Ojciec święty, kierując tę myśl także do uczestników festiwalu filmów we Wrocławiu wyraża nadzieję, że nowe produkcje filmowe, spotkania twórców z widzami i okolicznościowe dyskusje pomogą wszystkim lepiej zrozumieć wartości uniwersalne upowszechniane przez kulturę i pozwolą odczytać je przez pryzmat wartości ewangelicznych. Niech atmosfera festiwalu, spotkanie ze sztuką, doświadczenie piękna, staną się okazją do poznawania głębi życia, mądrości i zadań kultury postrzeganych w perspektywie Bożego zamysłu co do świata, człowieka i całego stworzenia” – czytamy w liście.
List do uczestników Festiwalu skierował również wicepremier Piotr Gliński.
– „Maksymiliany” to nie Oscary. To coś więcej. Bo Oscar jest wymyślony, a za statuetką Maksymiliana stoi potężny patron” – te słowa na zakończenie powiedział ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy.
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017 to aż osiem filmów konkursowych. Równolegle do projekcji odbywały się spotkania w ramach formuły „Kino według…”. W Dolnośląskim Centrum Filmowym zebrani widzowie mogli prowadzić dyskusje z Krzysztofem Zanussim, Adamem Woronowiczem, Radosławem Pazurą, Dominiką Figurską czy Arnaldo Casali. Rozmowy były poprzedzone projekcją filmu zaproponowanego przez Gości Specjalnych Festiwalu. Wśród uczestników i widzów Festiwalu organizatorzy wylosowali pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Nagrodę otrzymała Anna Kucharczyk.