Mysterium fascinans 2018

Czym są rekolekcje
Rekolekcje Mysterium fascinans rokrocznie gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Podczas każdej z dotychczasowych edycji na rekolekcjach gościli wybitni teologowie i liturgiści – wśród nich ks. prof. Cesare Giraudo, ks. dr Jose Antonio Goñi z Pampeluny, ks. prof. Felix Maria Arocena Solano i ks. prof. Pierangelo Muroni. Zaproszenia przyjmowali także m.in. ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. prof. Bogusław Migut, ks. dr Maciej Zachara MIC, o. dr Mateusz Przanowski OP, dr Tomasz Dekert i wielu innych znakomitych mówców.

Rekolekcje odbywają się od 2008 roku we wrześniu z inicjatywy Krzysztofa Porosły, który rozpoczynał ich organizację jako kleryk krakowskiego seminarium. Dotychczas miały miejsce w ośrodkach rekolekcyjnych w Skomielnej Czarnej, Bystrej, Zembrzycach i Krakowie. Dzisiaj, zapraszając na jedenastą edycję, jesteśmy przekonani, że nie mogą się one odbywać inaczej, niż w rytm celebrowanej liturgii.

Bogaty program
Ważnym założeniem rekolekcji jest próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy. Wybierając prelegentów kierujemy się przekonaniem, że potrzebujemy przede wszystkim pedagogów, którzy w sposób przystępny wyłożą prawdy wiary katolickiej. 

Uczestnicy jedenastej edycji będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych ks. Piotra Roszaka z Torunia. Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się znani polscy liturgiści: ks. Stanisław Mieszczak, sercanin z Krakowa; ks. Tomasz Bać z Rzeszowa; o. Dominik Jurczak OP, wykładowca na rzymskim Anselmianum; Tomasz Grabowski OP z Poznania, Piotr Oleś OP, historyk sztuki z Krakowa oraz ks. Krzysztof Porosło, doktorant dogmatyki w Pampelunie.

Tegoroczne okoliczności
W tym roku wyjątkowo rekolekcje odbędą się w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej. Dotychczas kilkukrotnie odbywały się w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym, ale z powodu poważnego remontu w tym roku jednorazowo byliśmy zmuszeni zmienić lokalizację – choć to nadal ścisłe centrum krakowskiego Starego Miasta i 3 minuty do Rynku Głównego.

Zobacz, jak sprawdziła się niesamowita przestrzeń krakowskiego Klasztoru oo. Dominikanów, w której zorganizowaliśmy w ubiegłym roku Warsztaty Muzyki Niezwykłej:

W związku ze zmianą miejsca przebiegu programu, zmienia się także miejsce noclegów. Przygotowaliśmy dla Was specjalną ofertę z Hotelem Studenckim Żaczek, zlokalizowanym przy Błoniach – to dokładnie 5 minut tramwajem lub 20 minut przyjemnego spaceru do klasztoru. Do dyspozycji uczestników będą komfortowe pokoje dwu i trzyosobowe z łazienką, bezpłatnym internetem, telewizorem i czajnikiem. Będzie można także zarezerwować pokój jednoosobowy na wyłączność oraz zamówić śniadania na ciepło w miejscu noclegów.

Wszyscy uczestnicy, niezależnie od zamówienia noclegów, będą mieli jak co roku zapewnione obiady (sobota, niedziela) i kolacje (piątek, sobota) w klasztorze oo. Dominikanów. Prosimy pamiętać, że w klasztorze nie będzie śniadań (trzeba je zamówić z noclegiem lub zorganizować we własnym zakresie, ale przed rekolekcjami wyślemy różne propozycje) ani obiadu w dniu przyjazdu (piątek).

Jak zwykle, umożliwiamy rezerwację noclegu już od czwartku, szczególnie z myślą o uczestnikach przyjeżdżających z daleka lub chcących spokojnie pozwiedzać miasto przed rekolekcjami – wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu zgłoszeniowym, ale ze względu na odległość między miejscem noclegu i rekolekcji, nie będzie programu na czwartek i piątek rano (zapraszamy na Mszę św. o 19:30 w kościele oo. Dominikanów).

Zgłoszenie uczestnictwa
Aby wziąć udział w rekolekcjach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i z góry opłacić zgłoszenie. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy chętni (którzy ukończyli 16 rok życia): świeccy, ale także księża, diakoni, klerycy i zakonnicy. Gorąco ufamy – i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu.

Formularz zgłoszeniowy i informacje organizacyjne można znaleźć TUTAJ!