Mysterium fascinans 2022

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II po raz 15. organizują największe rekolekcje liturgiczne w Polsce – Mysterium fascinans. Także i tym razem odbędą się one w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie w dniach 9–11 września. Tegoroczne hasło to „Odnowa w łasce. Sakramenty i ewangelizacja”.

Wzorem ubiegłego roku organizatorzy zapraszają na rekolekcje w formie zarówno stacjonarnej, jak i zdalnej. Wydarzeniu będą towarzyszyły inspirujące wykłady i ciekawe dyskusje. Oczywiście nie zabraknie także wspólnej modlitwy: Mszy Świętej, liturgii godzin, a także wieczornej adoracji.

– Tematykę sakramentów inicjacji chrześcijańskiej podejmowaliśmy już w czasie dwóch edycji Rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans w 2012 i 2013 r. – zauważa ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca projektu. – Po dziesięciu latach wrócimy do zagadnień związanych z chrześcijańskim wtajemniczeniem, ale równocześnie chcemy je ugryźć z zupełnie innej strony. Popatrzymy na nie od strony ewangelizacji. Nie ma wątpliwości, że Kościół widzi w liturgii źródło i jednocześnie szczyt całej ewangelizacji, co można wyrazić za wybitnym włoskim teologiem Cipriano Vaggaginim w słowach: „cel ewangelizacji nie tyle realizuje się poprzez liturgię, ile w samej liturgii” – dodaje ks. Porosło.

Aby lepiej zgłębić tegoroczny temat, organizatorzy zaprosili szereg specjalistów, którzy pomogą przyjrzeć się sakramentom inicjacji. Wśród gości znajdą się o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP, prof. UPJPII – dominikanin, historyk średniowiecza oraz nauczyciel akademicki; dr hab. Aleksander Bańka – wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, filozof, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski oraz politolog; ks. dr Krzysztof Porosło – dogmatyk i duszpasterz akademicki; ks. dr Maciej Zachara – marianin, liturgista; ks. Zbigniew Paweł Maciejewski – proboszcz, autor programów przygotowujących do bierzmowania oraz pierwszej Komunii; Monika i Marcin Chochlowie – psycholożka i automatyk, małżeństwo współprowadzące kurs przedmałżeński MoreLove Noce Zakochanych; s. dr Tereza Huspeková CHR – teolożka zajmująca zagadnieniami dotyczącymi dialogu teologii i religioznawstwa, a także przygotowaniem katechumenów do chrztu oraz o. Łukasz Miśko – dominikanin, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, prowincjalny promotor liturgii. Część rekolekcyjną poprowadzi ks. prof. dr hab. Bogusław Migut – liturgista, wykładowca na KUL.

– Mając świadomość galopujących podwyżek cen w niemal wszystkich sferach życia, nie zwiększyliśmy ceny uczestnictwa w wersji online – zaznacza Michał Wsiołkowski, koordynator wydarzenia. – Zmuszeni byliśmy jedynie minimalnie podnieść koszt goszczenia uczestników w Krakowie. Już nie możemy się doczekać spotkania w szerokim gronie, dotychczas ograniczonym przez pandemię! – dodaje.

Zapisy na rekolekcje trwają od 29 czerwca do wyczerpania miejsc. Wszyscy uczestnicy mają zapewnione wyżywienie, a zgłaszając się, mogą wybrać dogodną dla siebie formę noclegu. Wszelkie informacje, program i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.mf.org.pl.

Rekolekcje Mysterium fascinans każdego roku gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Od dwóch lat, z powodu pandemii COVID-19, odbywają się one w formule hybrydowej. Podczas każdej z dotychczasowych edycji na rekolekcjach gościli wybitni teologowie i liturgiści – wśród nich ks. prof. Cesare Giraudo, ks. Dr Jose Antonio Goñi z Pampeluny, ks. prof. Felix Maria Arocena Solano i ks. prof. Pierangelo Muroni. Zaproszenia przyjmowali także m.in. ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, o. dr Mateusz Przanowski OP, dr Tomasz Dekert i wielu innych znakomitych mówców. Owocem ponad dekady rekolekcyjnych spotkań jest niedawno powstała seria książkowa o tym samym tytule.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.