Nie daj się!

Środa, XI Tydzień Zwykły, rok II, Mt 5,43-48

tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

 

Jezus, podając różne zasady postępowania, zachęca tym razem swoich uczniów do miłowania nieprzyjaciół. Zapewne nie raz zauważył u swoich rodaków brak akceptacji, czy nawet wrogość wobec nieprzyjaciół. Taka postawa przejawiała się w wyrażanych przez nich słowach, zachowaniu. Tym samym zło wciąż poszerzało krąg swego oddziaływania. Pragnieniem Chrystusa jest aby ci, którzy idą za Nim, nie szukali odwetu, lecz naśladowali Jego czyny.  Stąd też napomina: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”. 

Dla lepszego zobrazowania tych słów Chrystus mówi Bogu Ojcu, który jest dobry dla wszystkich ludzi - miłuje wszystkich bez wyjątku. Użycza wciąż swoich darów (słońca, deszczu) dobrym i złym ludziom. Nie czyni przy tym żadnego rozróżnienia, mimo że zna serce każdego człowieka i wie, na co on zasługuje. Zachęceni przez Chrystusa powinniśmy podobnie postępować, nie ograniczając się do miłowania tylko ludzi nam życzliwych. „Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie?” 

Zaskakujące jest zakończenie tej mowy Jezusa, kiedy wzywa do ciągłego doskonalenia się w miłości. Inspiracją dla nas ma być pełna dobroci postawa Boga Ojca: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. Chrystus widzi wiele zła w otaczającym Go świecie i dlatego próbuje temu zaradzić. Nie boi się przy tym stawiać swoim wyznawcom wysokich wymagań. 

Tę zachętę Jezusa przekazaną dziś trafnie ujął św. Paweł w Liście do Rzymian: „Nie daj się zwyciężać złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”.