Nie zmarnujmy okazji, aby uczynić coś dobrego

Środa, Św. Mikołaja, biskupa (6 grudnia), rok II, Mt 15,29-37

Jezus przyszedł nad Jezioro Galilejskie. Wszedł na górę i tam siedział. I przyszły do Niego wielkie tłumy, mając z sobą chromych, ułomnych, niewidomych, niemych i wielu innych, i położyli ich u Jego stóp, a On ich uzdrowił. Tłumy zdumiewały się, widząc, że niemi mówią, ułomni są zdrowi, chromi chodzą, niewidomi widzą. I wielbiły Boga Izraela. Lecz Jezus przywołał swoich uczniów i rzekł: «Żal Mi tego tłumu! Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają, co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby ktoś nie zasłabł w drodze». Na to rzekli Mu uczniowie: «Skąd tu na pustkowiu weźmiemy tyle chleba, żeby nakarmić tak wielki tłum?» Jezus zapytał ich: «Ile macie chlebów?» Odpowiedzieli: «Siedem i parę rybek». A gdy polecił tłumowi usiąść na ziemi, wziął siedem chlebów i ryby i odmówiwszy dziękczynienie, połamał, dawał uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do syta, a pozostałych ułomków zebrano jeszcze siedem pełnych koszów.

 

Jezus dokonał cudu rozmnożenia chleba z troski o ludzi, którzy zgromadzili się wokół Niego i nie mieli co jeść. W wydarzeniu tym znajdujemy odpowiedź na to, dlaczego Kościół troszczy się nie tylko o duchowe potrzeby ludzi, ale także ogarnia ich podstawowe potrzeby materialne, takie jak żywność, dach nad głową, troska o chorych. Widok głodnego, koczującego tłumu wywołał w Jezusie najbardziej ludzki odruch: postanowił go nakarmić.

Rozpoczęliśmy Adwent. Okres przygotowania do Bożego Narodzenia. Czas czuwania i uwrażliwiania serca. Witryny sklepów coraz bardziej przyciągają nas świątecznymi dekoracjami. Wszechobecna reklama ma wywołać w nas odruch kupowania – więcej niż zazwyczaj. Boże Narodzenie sprzyjać będzie budowaniu i wzmacnianiu naszych więzi. Nie zmarnujmy tej szansy. Jezus uczy nas wrażliwości w patrzeniu na drugiego człowieka. Jeśli znajdziemy okazję, aby obdarować kogoś kawałkiem czegoś dobrego, to uczyńmy to. Zróbmy to bez wahania. W dobre uczynki warto inwestować. Tym bardziej że dziś obchodzimy św. Mikołaja!