Wydawnictwo Natalii to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów. Od lat 80. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał - robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.

- Stanowiło to pewną trudność. Wszak dojrzałą twórczość Czesława Niemena cechuje wielozłożoność faktury kompozycji i aranżacji, ale też zastosowanie nietypowego instrumentarium. Tzw. robotestra, jak ojciec nazywał swoją muzyczną machinę, czyli zestaw instrumentów elektronicznych, robiła za zespół daleko wykraczający poza tradycyjny skład rozrywkowy. Owe kompozycje różnią się od siebie strukturą. Niektóre były dość proste do odczytania i zinterpretowania. Praca nad innymi zajęła nam dużo więcej czasu. Dlatego śmiało mogę podsumować, iż największą trudność stanowiły dla nas kwestie wyłuskania kluczowych linii melodycznych i kontrapunktów oraz przełożenie ich na "żywe" brzmienia, a także zwyczajne "wbicie" sobie do palców i głów nieoczywistości i zmienności form kompozycji trudniejszych – mówi Natalia Niemen.

W nagraniach udział wzięli.: Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe), Piotr Baron (Sax, klarnet basowy), Adam Szewczyk (gitary), Sławek „Kosa” Kosiński (gitary), Irek Głyk (bębny), Wojtek Gąsior (bas), Paweł „Bzim” Zarecki (fortepian), gościnnie Krzysztof Zalewski (głos). Do zmiksowania płyty Natalia zaprosiła znakomitego realizatora dźwięku, zdobywcę nagrody Grammy za realizację dźwięku - Voytka Kochanka. Za produkcję muzyczną odpowiadają wybitny autor muzyki teatralnej, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer Piotr Dziubek oraz Natalia Niemen.  

Track lista:  Niemen mniej znany, sł. i muz. Czesław Niemen, POJUTRZE SZARY PYŁ, POCZĄWSZY OD KAINA, ZEZOWATA BIEDA, SPOJRZENIE ZA SIEBIE, TRĄBODZWONNIK, DOLONIEDOLA, SPODCHMURYKAPELUSZA, ANTROPOCOSMICUS, JAGODY SZALEJU, TERRA DEFLORATA, NIE WYSZEPTUJ, STATUS MOJEGO JA, ŚMIECH MEGALOZAURA. 
 

Natalia Niemen –wokalistka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów, a także artystka sztuk plastycznych, w której to dziedzinie jest samoukiem. Z muzyką i sztuką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Publiczną działalność muzyczną rozpoczynała jako chórzystka w zespole Natalii Kukulskiej, z którą koncertowała i wzięła udział w nagraniach jej dwóch pierwszych płyt, "Światło"(1996) i "Puls"(1997).

W 1998 r. Natalia wydała debiutancki album "Na opak". Od 20 - stu lat współpracuje jako solistka z zespołem "Trzecia godzina dnia", z którym nagrała 5 płyt: "Hosanna"(1998), "Na żywo"(2001), "Ps" (2008), "Uratowani"(2012) i "Kolędy świata" (2014). W roku 2000 rozpoczęła współpracę z zespołem "New Life'm", którego pełnoetatowa wokalistką była przez 4 lata. W takiej roli nagrała z grupą jeden album "Dla ciebie i dla mnie"(2002). Następnie występowała już z "New Life'm", gościnnie biorąc udział w nagraniach płyt "Szukam domu" (2009) oraz "Kolędy" (2009).

Nagrywała i koncertowała wraz z mężem w jego zespole "Mate.o" (jako chórzystka na płycie "Jesteś dobry"(2002), jako chórzystka i solistka na albumie "Mate.O Akustyczny i Przyjaciele - Usiądź przy mnie" (2012) oraz jako chórzystka na najnowszej płycie męża "Pieśni naszych ojców" (2016)). Współtworzyła jako wokalistka i altowiolistka płyty dla dzieci "Najwspanialszy dar"(2008) i  "Opowieść o trzech drzewach"( 2012 ). Współpracowała z "Piotr Baron Quintet", biorąc udział w nagraniach płyty "Sanctus Sanctus Sanctus"(2008), oraz w koncertach grupy. W 2010 roku wzięła udział w koncercie i nagraniu płyty "Transitus - Oratorium o Św. Franciszku" (2010) autorstwa Joachima i Beaty Mencel, gdzie wcieliła się w rolę Pani Miłości.

W 2014 roku Jacek Bończyk zaprosił Natalię do współudziału w koncercie "Total Niemen", który odbył się w ramach 35 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od kilku lat artystka współpracuje także z poznańskim chórem "Gospel Joy", z którym nagrała właśnie płytę live (premiera pod koniec roku 2017). Ponadto pracowała w ramach różnych artystycznych projektów z Markiem Bałatą (koncerty w hołdzie Czesławowi Niemenowi),  Jorgosem Skoliasem (Transitus - Oratorium o Św. Franciszku), Mają Kleszcz & Incarnations (koncert w ramach "Made in Polska"), Anią Rusowicz (duet z Anią na jej płycie "Retronarodzenie" 2016), Darkiem "Maleo" Malejonkiem (współkompozycja, słowa i głos w piosence "Błogosławieni" na najnowszej płycie Maleo Reggeae Rockers "Nieśmiertelni", premiera w roku 2017), Bogdanem Łazuką (duet z Bogdanem Łazuką na jego najnowszej płycie).

W roku 2016 Natalię zaproszono do udziału w widowisku "Jan Paweł II - Święty z Wadowic" w reżyserii i z librettem Michała Zabłockiego. Obecnie, obok innych solistów, Natalia rejestruje w studiu nagraniowym utwory ze wspomnianego widowiska, czego owocem będzie już niedługo album płytowy. Od 6 - ściu lat zajmuje się twórczością autorską (m. in. koncerty z cyklu "Natalia Niemen Kameralna") oraz propagowaniem mało znanej i niedocenionej twórczości muzyczno - poetyckiej swojego taty, Czesława Niemena (koncerty "Niemen mniej znany", których zwieńczeniem jest najnowsza płyta artystki o tym samym tytule). Jesienią 2016 wydana została w formie wywiadu - rzeki książka "Niebo będzie później", która jest zapisem rozmów Szymona Babuchowskiego z Natalią (Wydawnictwo Niecałe).

Obecnie Natalia przygotowuje się do pracy nad własnymi kompozycjami i tekstami, które planuje wydać w formie autorskiej płyty. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.