Niepewność

Środa, Św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła (14 grudnia), rok I, Łk 7,18b-23

Jan przywołał do siebie dwóch spośród swoich uczniów i posłał ich do Jezusa z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Gdy ludzie ci zjawili się u Jezusa, rzekli: «Jan Chrzciciel przysyła nas do Ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» W tym właśnie czasie Jezus wielu uzdrowił z chorób, dolegliwości i uwolnił od złych duchów; także wielu niewidomych obdarzył wzrokiem. Odpowiedział im więc: «Idźcie i donieście Janowi to, co widzieliście i słyszeliście: Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».

 

Święty Jan posłał swoich uczniów, aby zapytali Jezusa, czy na pewno jest Tym, który ma przyjść. Niebywałe, nawet Jan nie był pewny tego, czy Jezus jest zbawcą. Chrystus jednak rozwiewa ich wątpliwości, mówiąc o znakach i cudach, które się dzieją i ewidentnie wskazują, że to właśnie On jest Tym, który miał przyjść.

Myślę, że podobnie jest z nami. Na ziemi Jezus wciąż działa cuda, a ludzie dalej nie wierzą w Niego, nie umieją Mu zaufać. Zbliża się Boże Narodzenie i jest to czas radosny, który ma nas pobudzić do myślenia właśnie o Jezusie, który przyszedł na świat, aby działać cuda, aby uzdrawiać, przynosić miłosierdzie i zbawienie. Tylko od nas zależy, czy będziemy w to wierzyć.