Oczekiwanie

Niedziela, I Tydzień Adwentu, rok B, Mk 13,33-37

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swym sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!»

 

Dziś rozpoczyna się Adwent – czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa. Jest to okres, który przypomina nam, że Jezus przyjdzie powtórnie na świat. 

Adwent daje nam wiele możliwości przygotowania się do uroczystości Narodzenia Pana Jezusa, np. przez symbole, takie jak wieniec adwentowy, kalendarz adwentowy lub lampion. Ale nad wszystko mamy roraty – Msze Święte na cześć Maryi Panny, która zawierzyła i zaufała Bogu oraz oczekiwała Jego przyjścia.

Pan Jezus w dzisiejszej przypowieści wzywa także nas do nieustannego czuwania i oczekiwania. On pragnie, abyśmy zawsze byli przygotowani na przyjście Pana Boga i na Jego narodzenie się w naszych sercach.