Ofiara...

Czwartek, VII Tydzień Zwykły, rok I, J 17,1-2.9.14-26

 Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie. Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.

 

     Dzisiejszy fragment Ewangelii należy do tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa. Chrystus, wypowiadając te słowa, jest świadomy swojej męki i śmierci, która nastąpi za kilka godzin. Jednak Jego słowa są wypowiadane całkowicie świadomie, konkretnie i odważnie. Ta modlitwa jest prośbą, wstawiennictwem u Ojca za uczniów, za lud, który został Mu oddany.
       W centrum dzisiejszego fragmentu jest coś wyjątkowego: "za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie". Jezus, w ten sposób, wypowiedział intencję, w której złożył swoją ofiarę.
Ojcowie Kościoła pytali, jak to jest, że krew nierozumnego zwierzęcia, baranka, mogła być złożona w ofierze w zamian za Izaaka, czy przez pokropienie odrzwi, wybawiła od śmierci pierworodnych Izraelitów w Egipcie. Odpowiedź jest jedna. Mogło się to dokonać dlatego, że tamta krew była obrazem krwi Odkupiciela. Ofiara Jezusa ma wyjątkową moc. I choć została już raz złożona, to w przedziwny sposób ciągle się dokonuje na wszystkich ołtarzach świata. Korzystajmy często z Eucharystii, aby w niej Chrystus uświęcał nas w prawdzie.


Fot. sxc.hu