Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie

Jak to się zaczęło?

Był rok 2017, kiedy obchodziliśmy 100. rocznicę założenia przez św. Maksymiliana Rycerstwa Niepokalanej. W Polsce organizowanych było wiele różnych spotkań i konferencji związanych właśnie z tym wydarzeniem. Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej z redakcji „Rycerzyka Niepokalanej” postanowiły zorganizować wyjątkowe spotkanie dla dzieci – głównie czytelników „Rycerzyka” i małych rycerzy Niepokalanej. Tak zrodził się pomysł na Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie.

16 września 2017 do Niepokalanowa przybyło ponad 600 dzieci, które przez modlitwę oraz swoją radość i zabawę uczciły 100. rocznicę założenia Rycerstwa Niepokalanej. Zaproszone dzieci mogły przebrać się za rycerzy oraz damy dworu, ponieważ najciekawsze stroje miały być nagrodzone.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste rozpoczęcie spotkania fanfarami i tańcem dworskim. Była możliwość zwiedzania Niepokalanowa, gry, zabawy i inne atrakcje. Nie zabrakło zamku, dam dworu i tańca dworskiego. Dzieci mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji. Wykazywały się swoimi talentami podczas warsztatów rycerskich, posilały się w rycerskiej oberży, ale przede wszystkim bardzo chętnie przechodziły szlak rycerski, na końcu którego czekała niespodzianka – figura Niepokalanej, przed którą pasowane były mieczem na prawdziwych rycerzy Niepokalanej.

Nie zabrakło w tym dniu urodzinowej niespodzianki, którą był olbrzymi tort oraz koncert zespołu „Mały Chór Wielkich Serc” z Łodzi.

Rocznica i co dalej?

Kiedy najmłodsi uczestnicy żegnali się z Niepokalanowem, stawiali pytanie, czy za rok też będzie takie spotkanie. Widząc radość wypisaną na ich twarzach z kończącego się spotkania, decyzja o organizacji kolejnego była przesądzona. I tak w kolejnych latach Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie gromadzi wielu uczestników.

Mimo trudnego czasu epidemii, w zeszłym roku udało się również zorganizować OSD. Był to piękny czas, kiedy w dniu wspomnienia imienia Maryi dość spora grupa dzieci i rodziców spotkała się na Imieninach Maryi.

W tym roku 12 września odbędzie się V Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci. Tym razem patronem będzie św. Józef. Zapraszamy wszystkie dzieci. Szczegółowe informacje oraz plan spotkania tutaj: https://rycerzykniepokalanej.pl/2021/06/15/zaproszenie-na-v-ogolnopolskie-spotkanie-dzieci-w-niepokalanowie/

***

Jak było w poprzednich latach? Zobaczcie sami.

IV OSD: https://rycerzykniepokalanej.pl/2020/09/15/imieniny-maryi-w-niepokalanowie/

Zapraszamy na V OSD!