Oratorium Kalwaryjskie na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków

Oratorium Kalwaryjskie jest hołdem dla sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W poszukiwaniu radości istnienia, daru miłości, jaką nosili w sobie Jezus Chrystus, Święty Franciszek i Jan Paweł II, stworzyli je poeta i scenarzysta Zbigniew Książek oraz kompozytor Bartłomiej Gliniak. Organizatorami koncertu są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 oraz Narodowe Centrum Kultury.

Koncert w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie miał wyjątkowy charakter. 8 grudnia papież Franciszek uroczyście otworzy bowiem w Bazylice św. Piotra w Watykanie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Bezpłatne wejściówki na koncert będą do odbioru w Krakowie, w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego InfoKraków na ul. Powiśle 11 oraz w siedzibie Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 na ul. Kanoniczej 18.

Bezcenne dla dziedzictwa kulturowego Polski miejsca, które są świadectwem duchowego bogactwa naszej Ojczyzny to obowiązkowe punkty, z jakimi powinni zapoznać się wszyscy zaangażowani w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. W Kalwarii Zebrzydowskiej pielęgnowane są wielowiekowe tradycje misteriów kalwaryjskich, które są kulturalnym i religijnym fenomenem, wciąż fascynującym badaczy dziejów teatru w Europie. Unikatowe dróżki i słynny obraz Matki Bożej przyciągają tu co roku ponad półtora miliona pielgrzymów z całego świata. Niezwykłe walory kulturowe tego miejsca, duchowe skarby i jego piękno doceniła UNESCO, wpisując „polską Jerozolimę” na listę światowego dziedzictwa jako jedyną kalwarię w Europie i na świecie. 

Koncert w Krakowie realizowany będzie z wykorzystaniem form multimedialnych. Na warstwę muzyczną złożą się inspiracje muzyką z czasów Chrystusa, muzyką z akcentami średniowiecza i muzyki współczesnej.
Oratorium Kalwaryjskie to dzieło, które powstało w hołdzie Kalwarii Zebrzydowskiej. To poetycka opowieść o trzech wielkich postaciach, które żyły w tysiącletnich odstępach: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i św. Janie Pawle II. Wszyscy swoim życiem i nauczaniem dokonali swoistej „rewolucji”, przyczyniając się do duchowej przemiany świata. Wierzyli, że miłością naprawią świat, że dobrem pokonają zło, że swoim cierpieniem zdejmą z naszych ramion ból, a modlitwą wybłagają przebaczenie dla ludzkości. Wszyscy trzej potrafili cieszyć się, śmiać i radować światem oraz ludźmi. Te wartości legły u podstaw kultury chrześcijańskiej w Polsce, ale są wciąż żywe i aktualne zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy z całego świata przybędą do Krakowa w 2016 roku. 

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce, które ukształtowało duchowość młodego Karola Wojtyły. Papież często pielgrzymował do sanktuarium jeszcze jako ksiądz i biskup, dwukrotnie odwiedził Kalwarię jako papież i wielokrotnie podkreślał swoje związki z tym miejscem. To właśnie o tych związkach w poetycki sposób opowiada Oratorium Kalwaryjskie. „Niech motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok będą słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje” – głosi uchwała Sejmu RP z okazji obchodzonego właśnie Roku Jana Pawła II. Oratorium Kalwaryjskie jest nie tylko artystycznym wyrazem tej odpowiedzialności za duchowe dziedzictwo naszej Ojczyzny, ale również świadectwem nieprzemijających wartości kulturowych tego miejsca. To o niej Jan Paweł II powiedział, że tu zrodziła się jego wiara, w niej szukał natchnienia i pomocy będąc biskupem krakowskim i w niej odnalazł spokój, przybywając dwukrotnie jako papież. 

Wykonawcy:
Zbigniew Książek – narrator, autor tekstu
Bartłomiej Gliniak – kompozytor, kierownictwo muzyczne
Piotr Komorowski – dyrygent
Soliści – Aleksandra Bieńkowska, Przemysław Branny, Janusz Kruciński, Joanna Słowińska
Krakowska Młoda Filharmonia
Chór Camerata Iagiellonica 
Chór Gregoriański Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
Krzysztof Ścierański - gitara basowa 
Jacek Królik - gitary 
Robert Luty - perkusja 

Patronat honorowy Metropolita Krakowski Ks. Kard. Stanisław Dziwisz oraz Metropolita Poznański Ks. Abp Stanisław Gądecki.
Patronat medialny: TVP1, Polskie Radio, KAI, Gość Niedzielny, Radio Plus Kraków.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.


Magdalena Dobrzyniak (krakow2016.com)