Owoc

Sobota, XXIX Tydzień Zwykły, rok I, Łk 13,1-9

 Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie. I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia? Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć.


 

Może wyda owoc. Cierpliwość Boga. Papież Franciszek bardzo lubi powtarzać, ze Bóg nigdy się nie zniechęci ciągłą potrzebą przebaczania nam. On raduje się, udzielając nam swego miłosierdzia. Zna bowiem naszą słabość i nieustannie wyciąga ku nam swoją pomocną dłoń. Z naszej strony trzeba tylko jednego, albo aż jednego, tzn. nawrócenia. Czym ono jest? Jest to radykalne uznanie całkowitej zależności od Stwórcy. Ta zależność jednak nie jest zniewalającym jarzmem, jak to było widziane przez twórców ateizmu. Dla chrześcijanina ta zależność to odkrycie osoby Boga Ojca zakochanego w każdej osobie ludzkiej, który wszystko czyni w celu doprowadzenia do szczęścia każdego człowieka.

Nawrócić się, to wejść w taką relację z Bogiem, by każda myśl, każde słowo, każdy gest, każdy czyn były w jakiś sposób wyrażeniem wiary, doświadczającej nieskończonej dobroci Ojca. Brak takiego nawrócenia powoduje pogrążenie się w otchłani smutku, prowadzącego do rozpaczy śmierci, przed czym przestrzega nas Jezus: jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie.

Jeśli czytasz ten tekst, to ciągle żyjesz w promieniach Bożej cierpliwości, Boga mówiącego do wszystkich mieszkańców nieba pod twoim, moim, naszym adresem: może wyda owoc. Miejmy więc odwagę proszenia o dar Ducha Świętego, który jako jedyny doprowadza do prawdziwego nawrócenia przynoszącego owoce Nowego Życia.