Pantoflarz czy szara eminencja?

Wtorek, Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP (19 marca), rok II, Mt 1,16.18-21.24a

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

 

Jak na ziemskiego opiekuna Jezusa Józef wydaje się być postacią wycofaną, nienarzucającą się, kuluarową. Na kartach Ewangelii nigdzie nie pada ani jedno jego słowo. Można odnieść nawet wrażenie, że pozostał w cieniu swej małżonki Maryi. Jaki z niego zatem mąż i ojciec? Pantoflarz czy szara eminencja?

Myślę, że ani jeden, ani drugi. Dzisiejszy fragment Ewangelii św. Mateusza opowiada o zasadniczym wydarzeniu w życiu – nie tylko dla całej ludzkości, ale i w życiu samego Józefa, które to w głównej mierze ukształtowało jego postawę jako męża Maryi i ziemskiego ojca Jezusa. Jego wycofanie i pasywność są tylko pozorne. Bo oto jesteśmy świadkami, jak mężczyzna – najpierw po ludzku – kalkuluje, jak ocalić dobre imię i godność swej zaślubionej wybranki. Dowiedziawszy się zaś o niezwykłym planie Boga, który się wcielił w łonie jego Maryi, w całkowitej wolności akceptuje wolę Bożą i postanawia podjąć współpracę z planami Bożej opatrzności.

O Józefie słusznie zatem napisał Mateusz, że jest to „człowiek prawy”. Co więcej, ten małżonek i ojciec jest prawdziwie człowiekiem mężnym i roztropnym, zatroskanym o prawdziwe dobro swej małżonki i rodziny, zasłuchanym w Bożą wolę i starającym się ją zrealizować.

Święty Józefie, daj nam narzeczonych, mężów i ojców podobnych do Ciebie.