Pielgrzymka Radomska 2022, dzień 8 (foto)

Ostatniego dnia Sercańska „6” pokonała kolejne 22 kilometry (łącznie ponad 216 km) i w sobotę dotarła na Jasną Górę.

Ks. Michał Olszewski SCJ w czasie porannej Mszy św. zwrócił uwagę na pychę uczniów, którzy chcieli decydować o tym, kogo dopuszczać do Jezusa, a kogo nie. Sercanin zaznaczył, że dziś podobnie dzieje się w Kościele. – Jezus mówi: „nie przeszkadzajcie”. Czasem wystarczy nie przeszkadzać Panu Bogu. (…) Nie możemy robić niczego, co sprawiłoby, że ktoś poczuje się gorszy – podkreślał ks. Olszewski. Zachęcił pątników na koniec pielgrzymki, aby wykorzystali ten fakt, że przez ostatnie dni są „Kościołem w drodze”, aby pozostali „Kościołem w misji”. – Nie zatrzymujmy się, kiedy wrócimy. Ale towarzyszmy tym, których spotkamy, do których wrócimy – apelował. 

Przed południem wszystkie grupy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę spotkały się na Przeprośnej Górce, gdzie przy sanktuarium św. o. Pio odbyło się nabożeństwo dziękczynne.
Bp Marek Solarczyk powiedział, że pielgrzymi szli do Matki Bożej z hasłem: „Idźmy z Maryją w pokoju Chrystusa”. – Rozważaliśmy tajemnicę Eucharystii, cudownego sakramentu Bożej miłości, Bożego życia, pełni Bożej łaski. Sakramentu, który chcemy przeżywać. Pragniemy, aby Eucharystia nas przemieniała, abyśmy z mocą potrafili wejść w świat, który nas otacza – mówił biskup radomski, zachęcając pielgrzymów, aby byli „sługami ufności”. Nawiązał w ten sposób do wydarzeń z Kany Galilejskiej, zwracając uwagę, że Chrystus dziś do nas mówi: „zaczerpnij, zanieś ludziom i powiedz, że przynosisz im to, bo to jest dar Boga”.

W czasie Mszy św. na szczycie Jasnej Góry bp Jan Piotrowski komentował fragment Ewangelii wg św. Jana o cudzie w Kanie Galilejskiej. – Jak osobiście przyjmujemy dobrą radę Maryi z Kany Galilejskiej: uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie? – pytał pielgrzymów. – Kto słucha Jezusa, odkrywa skarby ukryte w Ewangelii, a pomaga mu w tym Duch Święty swoimi darami – dodawał biskup kielecki, podkreślając, że wówczas serce człowieka otwiera się na miłość.

Archiwalnych nagrań homilii, konferencji i wywiadów z pielgrzymami można odsłuchać w formie podcastów na stronie: https://profeto.pl/kategorie/pielgrzymka-radomska.