Podziel się

Niedziela, III Tydzień Adwentu, rok C, Łk 3,10-18

Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: «Cóż mamy czynić?». On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech się podzieli z tym, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni». Przyszli także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i rzekli do niego: «Nauczycielu, co mamy czynić?». On im powiedział: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, co wam wyznaczono». Pytali go też i żołnierze: «a my co mamy czynić?». On im odpowiedział: «Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na waszym żołdzie». Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym». Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.

 

Podziel się – tak brzmi pierwsza rada Jana Chrzciciela, którą odpowiada na pytanie ludzi szukających u niego wskazówki, co czynić. Właśnie dzielenie się to jedna z fundamentalnych postaw w życiu każdego z nas. „Dzielenie się z drugim – oznacza bogactwo” – mówi stare afrykańskie przysłowie.

Hasło trudne do pomyślenia, nie mówiąc już o realizacji, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie tak wielu z nas chce zachowywać pewne dobra wyłącznie dla siebie.

Tymczasem Bóg nie wymaga od nas oddania ostatniej koszuli czy ostatniej kromki chleba, mówi jedynie – daj drugiemu jedynie część tego, co masz. Nie bój się, nic nie będzie stracone, bo jeśli się dzielisz, Bóg pomnaża (Franciszek).

Czym się dzielę z drugą osobą i czy w ogóle to robię? Nie chodzi tutaj przecież tylko o dzielenie się dobrami materialnymi, ale równie ważne jest dzielenie się dobrym słowem czy swoim czasem z drugą osobą. Warto pamiętać, że radość z dzielenia się z innymi jest trwalsza niż ta wynikająca z otrzymywania.