Pojąć i przyjąć

Niedziela, 6 Niedziela Wielkanocna, rok C, J 14,23-29

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».

 

Jezus obiecuje swoim uczniom, że po Jego odejściu pośle im Ducha Świętego, który nauczy ich wszystkiego i przypomni im to wszystko, co On powiedział im za ziemskiego życia. Duch Święty nie przyniesie więc żadnego dodatkowego Objawienia, ale dzięki Jego pomocy Apostołowie będą mogli je pojąć i przyjąć.

Duch Święty także w naszym życiu da nam jasną wizję, pełną i głęboką tego wszystkiego, co jest w Objawieniu i o czym świadczy Ewangelia. Prośmy często o Ducha Świętego, aby nam towarzyszył, kiedy poznajemy Boga, i dziękujmy za Jego obecność w naszym życiu.