Pokusy

Piątek, X Tydzień Zwykły, rok I, Mt 5,27-32

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż». A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: «Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy». A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

 

Dziś słyszymy następujące słowa w Ewangelii: "I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła."
    
Czy to znaczy, że mam sobie odciąć rękę, którą zrobiliśmy coś złego? NIE. 

Każdy z nas ma jakieś nałogi i przyzwyczajenia, które powodują, że ponownie popełniamy te same grzechy. Warto wtedy zastanowić się, dlaczego ciągle robimy te same błędy i odrzucić to, co skłania nas do ich popełniania.
    
Jeśli powodem naszych grzechów jest ciągłe granie na komputerze lub przesiadywanie w internecie, to wyłączmy komputer lub chociaż ograniczmy korzystanie z niego np. tylko do poszukiwania wiadomości potrzebnych do szkoły lub pracy. A gdy mamy problem z brakiem silnej woli, to pokuśmy się o zupełne wyłączenie internetu.
    
Gdy rodzice mówią nam, że spędzamy za dużo czasu na telefonie lub tablecie, to oddajmy je rodzicom – nikt nie wie lepiej niż oni, ile czasu marnujemy na niepotrzebne rzeczy. 
    
A gdy będzie nam naprawdę ciężko żyć bez naszych codziennych przyzwyczajeń, klęknijmy na kolana i pomódlmy się do Pana Jezusa o siły i odsunięcie pokus. Pamiętajmy, że On jest największym przyjacielem, który nas zna jak nikt inny i który zawsze nam pomoże.