Polsko, uwierz w swoją wielkość

POLSKO, UWIERZ W SWOJĄ WIELKOŚĆ GŁOS BISKUPÓW W SPRAWIE OJCZYZNY 2010-15

       Znajdujemy tu wypowiedzi biskupów w takich zagadnieniach jak – niepodległość i suwerenność, odpowiedzialność władzy, hekatomba smoleńska, świat nieludzki, Kościół nie będzie milczeć.

       Tytuł „ Polsko, uwierz w swoją wielkość” jest wezwaniem, które padło z ust apb. Sławoja Leszka Głódzia, a nawiązuje do myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

       Powyższa lektura jest niezwykle ważna. Jak pisze wydawca Leszek Sosnowski w przedmowie: „ życie nad Wisłą toczy się w atmosferze narastającego skundlenia. Stąd konieczne staje się donośne wzywanie do wielkości. Przede wszystkim trzeba uwierzyć w swoją wielkość duchową i kulturową, w siłę swojej tradycji. To zaś oznacza coś , czego najbardziej boją się ludzie stanowiący dziś prawa; tzn. mieszanie się do polityki kogokolwiek poza nimi samymi. Ale „ mieszać się” trzeba, to obowiązek każdego myślącego obywatela, zwłaszcza mającego wpływ na postawy społeczne”.

       Część hierachów Kościoła rozumie dobrze, że błędem jest rezygnacja ludzi Kościoła z ingerencji w sferę działania polityki. Bóg i Ojczyzna – to dwie podstawowe wartości, które zawsze powinny występować wspólnie.

       Na początku transformacji szermowano hasłem: jak najmniej państwa, jak najwięcej wolności. Po 25 latach widać wyraźnie, jaka naprawdę jest sytuacja w naszej Ojczyźnie. Obecna władza nazywa polityką wszystko, czym się zajmuje, czym jeszcze chce się zajmować. Wdziera się we wszystkie dziedziny życia obywatela tj. w gospodarkę, edukację, finanse, wychowanie, administrację, moralność, rodzinę. Chce mieć rząd dusz. Dlatego nawołuje, że Kościół ma się nie mieszać do polityki, czyli niemal do wszystkiego, co dotyczy Polaków.

       Biskupi się temu sprzeciwiają.

       Jest rzeczą niezmiernie ważną, aby popularyzować i nagłaśniać słowo „ stałego sprzeciwu wobec zła”. I właśnie takie słowo znajdujemy w omawianej tutaj publikacji, Jest to słowo skierowane do całego narodu. „ Ich przekaz daleki jest od oficjalnej propagandy, obnaża ułudę i kłamstwa nie tylko nowych ideologów, ale także różnych agentów wpływu ze strony Wschodu i Zachodu”.

       Wśród autorów tych wypowiedzi znajdziemy takie nazwiska jak m.in. Bp Antoni Dydycz, Abp Andrzej Dzięga, Kard. Stanisław Dziwisz, Abp Stanisław Gądecki, Abp Józef Michalik.

       Dlaczego napisałam wcześniej, że będzie to recenzja inna od dotychczasowych? Bo konieczne mi się wydaje zacytowanie kilku fragmentów niektórych wypowiedzi, ponieważ byłoby „zbrodnią” omawianie ich i zastępowanie własnymi słowami… Trzeba je posmakować, żeby poczuć, jak celne, wnikliwe, jak wspaniałym pisane językiem. Wtedy nabierzemy apetytu na całość i postaramy się zapoznać z całością. Uroku tej wyjątkowej edycji nadają liczne fotografie Adama Bujaka.

       Jestem zmuszona do przedstawienia zaledwie kilku cytatów ze znakomitych wypowiedzi biskupów.

 

„ A dzisiaj jesteśmy świadkami jakiejś obłędnej ideologii, dzikiego i brutalnego kapitalizmu, libertyńskiej ideologii, która uderza w Krzyż. (…) Przerażająca jest obojętność na krzyczącą o pomstę do nieba niesprawiedliwość społeczną, na wyrządzanie krzywdy ludziom uczciwym, twórczym, pracowitym, tylko za ich prawicowe i narodowe tradycyjne poglądy. Wielka jest obojętność społeczeństwa na to, że majątek narodowy jest rozgrabiany(…) Czy jesteśmy zdolni wziąć los Ojczyzny w swoje ręce, poczuć się gospodarzami domu ojczystego, skoro aż połowa naszego społeczeństwa nie bierze udziału w wyborach? (….) Są dwie podstawowe wspólnoty Polaków – naród i rodzina. Obie najważniejsze i obie w rozkładzie.” – Bp Edward Frankowski

 

„ Błędem jest absolutyzowanie wolności wewnętrznej, czyli traktowanie jej jako najwyższej wartości. Człowiek idący tą drogą uważa, że być wolnym, znaczy czynić wszystko, na co się ma ochotę. Ten błąd myślowy występuje często w świecie nauki i sztuki. (…) Szkodliwość tak rozumianej wolności jest oczywista.(…) Zazwyczaj jednak u ludzi podnoszących wolność wewnętrzną do rangi absolutu obserwujemy znamienną prawidłowość. Pragną oni mianowicie wolności od norm moralnych, prawnych czy społecznych, ale nie chcą być wolnymi od lenistwa, egoizmu, od poddawania się popędom, nałogom czy uzależnieniom” – Abp Stanisław Gądecki

 

„ Cały Kościół wdzięczny jest Duchowi Świętemu za wybór Papieża Franciszka. Cały świat z zainteresowaniem przyjął ten wybór, ale trzeba nie tylko szukać oryginalności i sensacji w jego zachowaniach, aby Papieża nie sprowadzić do powierzchowności „ kremówek”. Ten Papież ma wiele do powiedzenia, mówi o roli modlitwy, o godności pracy ludzkiej i przestrzega, że dzisiaj zanika kultura pracy, a szerzy się kultura lenistwa, daje przykład skromności i woła o pomoc dla ubogich, krzywdzonych i nieustannie pomijanych. To nie Kościół na całym świecie gromadzi dziś bogactwa i to nie Kościół krzywdzi biednych- Kościół im tak, jak przez wieki, pomaga i nawołuje do pomocy” –

Abp Józef Michalik

 

„ Jak inaczej, jak nie wykluczeniem nazwać sytuację młodych Polaków – jest ich ponad dwa miliony -  emigrantów za pracą, za chlebem? Wykluczonych z marzeń, z aspiracji, z możliwości wykorzystywania wiedzy zdobytej w szkole, na studiach. (…) Wykluczanie ludzi biednych, starych, chorych (…)” –

Abp Sławoj Leszek Głódź

 

„ Suwerenny naród nie może być klientem ani petentem we własnym państwie” –

Abp Andrzej Dzięga

 

„ Nie bójmy się wyjść z milczenia. Nie lękajmy się podnieść głosu” –

Bp Stanisław Napierała

 

       Gorzkie, ale jakże prawdziwe są słowa polskich biskupów! Z tymi kilkudziesięcioma homiliami powinien zapoznać się każdy Polak. A na koniec przytoczę tu fragment modlitwy Kardynała Puzyny:

„ Nie chcemy już szemrać, lecz błagamy Cię o szczere nawrócenie, byśmy przestali Cię obrażać. Od utraty wiary świętej, od rozpaczy, zniechęcenia i braku nadziei i miłości zachowaj nas Panie! Od próżności, lekkomyślności, niestałości, od niezgody, podejrzliwości i chęci wywyższania się nad drugich, wyzwól nas Panie! Przyjdź Królestwo Twoje.”