Profeto rozpoczyna „Projekt JÓZEF”

W Roku św. Józefa wprowadzonym przez papieża Franciszka z okazji 150-lecia ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego Profeto rozpoczyna „Projekt JÓZEF”. – Chcemy przeżyć ten rok i skorzystać z łask, które związane są z jubileuszem i jeszcze lepiej zaprzyjaźnić się ze św. Józefem – mówi ks. Michał Olszewski SCJ.

Twórca Profeto wyjaśnia, że papież Franciszek przypomina całemu Kościołowi, że św. Józef jest jego patronem, bo w genialny sposób radził sobie pośród ciemności, z którymi dziś także się zmagamy – chociażby z pandemią i jej konsekwencjami. – W kryzysie, w trudnościach Józef słuchał Słowa Bożego i potrafił odkryć wolę Bożą. Wstawał rano i podejmował decyzję zgodną z tym, do czego Pan Bóg go wzywał i do czego go powoływał. Dzięki temu pokonał ciemności i trudności. Nie ma lepszego patrona na ten czas – mówi ks. Michał Olszewski.

Kluczem do wyjścia z naszych aktualnych kryzysów – osobistych, społecznych, kościelnych – jest ukochanie Chrystusa takim sercem, jakim ukochał Jezusa Józef. Co zrobić, by tak kochać? Po pierwsze trzeba być zwyczajnym człowiekiem. – Dzisiaj mamy kult niezwykłości. Ale żeby kochać Jezusa, nie trzeba szukać w życiu fajerwerków i nie trzeba dążyć do nadzwyczajności. Józef był zwyczajnym człowiekiem – mówi ks. Olszewski odwołując się do listu papieża Franciszka „Patris corde”.

Drugi krok, aby kochać Jezusa tak jak św. Józef, to: „Wobec niezrozumiałego zgodzić się na to, co niesie życie”. – Brać życie takim, jakim jest. W naszym życiu dzieje się mnóstwo rzeczy, na które nie mamy wpływu, które są konsekwencją czyjegoś działania. Tak jak Józef, musimy przyjąć to, co niesie życie – mówi ks. Olszewski.

Po trzecie, trzeba „mieć w sobie twórczą odwagę”. Józef przyjął to, co niosło życie, i w tym uratował Jezusa i Maryję. – Uratować wiarę w Jezusa i Maryję wobec zmieniającego się świata, wobec osobistych kłopotów – i wtedy, kiedy jestem zdrowy, ale i wtedy, kiedy jestem chory, kiedy biedny i bogaty, kiedy mi się szczęści i nie szczęści, kiedy sukces i kiedy porażka. Uratować wiarę, kiedy zmienia się kultura czy prądy myślowe na świecie. Uratować wiarę wobec tego wszystkiego, co niesie życie – wylicza ks. Olszewski.

– Zapraszamy do „Projektu JÓZEF”, czyli do pójścia w drogę ze św. Józefem i przeżycia przygody z nim, aby pośród różnych ciemności, które każdy i każda z nas przeżywa, kochając Jezusa takim sercem jak Józef, te ciemności pokonać. Możemy Go ukochać, pamiętając o tym, aby być zwyczajnym człowiekiem, by wobec niezrozumiałego zgodzić się na to, co niesie życie i wykazać się twórczą odwagą, ratując wiarę w Jezusa i Maryję pomimo tego, czego w naszym życiu nie rozumiemy, a czego sami nie wybieramy – podkreśla ks. Michał Olszewski.

„Projekt JÓZEF” będzie realizowany w ramach kolejnych spotkań z cyklu Serce w Serce z Jezusem organizowanych przez Profeto. Wyjątkowym momentem w projekcie będą rekolekcje, które ks. Michał Olszewski SCJ wygłosi w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniach 24–26 maja. Msze św. z konferencjami i apel Maryjny z Kalisza będą transmitowane w Radiu Profeto i na kanale Profeto na YouTubie od poniedziałku do środy o godz. 20.00.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/1372154093156937

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – Polski Nazaret – to najważniejsze sanktuarium św. Józefa w Polsce i jedno z najstarszych na świecie. Według tradycji początki sanktuarium sięgają 1670 roku, kiedy za przyczyną św. Józefa został uzdrowiony mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu Jan Paweł II zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce, jak i na świecie.