Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?». Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie».

 

Nikt tego nie lubi – przemijalności. Mijają dni, miesiące, lata. Czasu nie zatrzymamy. PESEL stoi w miejscu, a kalendarz pędzi do przodu. Trzeba się liczyć z przemijalnością dóbr doczesnych. Wszystko wcześniej czy później się rozpadnie.

Jezus do swoich słuchaczy również mówi o przemijalności tego, na co teraz patrzą. Te słowa mają ich uwrażliwić na skierowanie wzroku ku temu, co wieczne i niezniszczalne. Nawet największe dzieła sztuki, piękne budowle ulegną zniszczeniu. Przemija bowiem postać tego świata. Jedynie w Bogu jest wieczność.