Przykazania

Niedziela, VI Tydzień Zwykły, rok A, Mt 5,17-37

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza. Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa. Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi”. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem Boga; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nawet jednego włosa nie możesz uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi».

 

Zwykły poranek, taki jak co dzień. Nie chce się wstać do szkoły, a tu rodzice popędzają, że trzeba się spieszyć. Gdy Ty jeszcze przeciągasz się w łóżku, bo przecież masz czas, mama przygotowuje śniadanie, kanapki do szkoły, swoje rzeczy do pracy, a oprócz tego planuje pozostałą część dnia.

W końcu udaje Ci się ogarnąć i zjeść śniadanie. A tu już jest czas wyjścia z domu – rodzice mówią, że nie zdążysz do szkoły na czas. Ale Ty cały czas masz spokój – poprawiasz włosy przed lustrem, powoli zakładasz buty i przypominasz sobie, że zapomniałeś coś zabrać z pokoju. Rodzice mówią, że nie mogą już czekać i wtedy Ty wybuchasz, krzycząc, że wszyscy się Ciebie czepiają. Dorzucasz jeszcze inne słowa, które są obraźliwe i nigdy nie powinny paść z Twoich ust. Jedna chwila burzy atmosferę całego poranka – rozchodzisz się pokłócony z rodzicami.

Pan Jezus w dzisiejszym fragmencie Ewangelii daje nam bardzo dużo wskazówek, jak mamy żyć, aby nasze postępowanie było zgodne z przykazaniami Bożymi. Jak postępować, gdy pokłócimy się z bratem, siostrą lub rodzicami.

Pojednać się z innym to wznieść się ponad swój egoizm. Każdemu jest ciężko powiedzieć „przepraszam”, ale bez pogodzenia się z bratem, siostrą lub rodzicami trudno jest żyć, zwłaszcza jeśli są to osoby bardzo Cię kochające.

Dziś więc postanów sobie, że nie powiesz nikomu złego słowa, nikogo nie obrazisz. Niech bije z Twojego serca i ust Miłość Boża.