Przystanek Jezus: „Wszyscy jesteście braćmi”

Tegoroczny Przystanek Jezus przebiega pod hasłem: „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8). W pierwszej rekolekcyjnej konferencji ks. Michał Olszewski SCJ zwrócił uwagę na słowo „bracia”. Greckie adelfos ma bardzo szerokie znaczenie – od bliskiego krewnego, przez współwyznawcę religii czy idei, aż po „każdego człowieka”. – W tym słowie nie chodzi o to, żeby zobaczyć, kto jest twoim bratem czy siostrą, ale czy chcesz być uczniem, czy uczonym w Piśmie – mówił sercanin, odwołując się do kontekstu całej perykopy, w której Jezus przestrzega przed faryzeuszami: „Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”.

– Droga ewangelizacji zaczyna się w pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie Pana. To jest początek. A później stajesz przed wyborem: być bratem i siostrą, czyli uczniem czy faryzeuszem i uczonym w Piśmie – zwracał się do uczestników Przystanku Jezus. – By wejść w braterstwo, trzeba porzucić tytuły i honory – dodawał, podkreślając, że ludzie w Kościele mają wybitną słabość do tytułów, tymczasem Jezus wyraźnie przed tym przestrzega, wskazując na faryzeuszów: „Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi”.

– Tak często potrafimy w Kościele zepsuć wszystko, co Pan Jezus zaplanował, bo chodzimy jak pawie, jakbyśmy byli kimś lepszym – wskazywał gigantyczną przeszkodę w ewangelizacji. Przywołał słowa abp. Grzegorza Rysia na temat koloratki: „Dobrze, jak łączy. Źle, jak dzieli”. – Całe mistrzostwo w ewangelizacji to wyczuć, o co chodzi w danym momencie Duchowi Świętemu, nawet w tym, jak masz się ubrać, jak się masz zachować – komentował ks. Olszewski. – W ewangelizacji nie chodzi o nas, ale o drugiego człowieka – podkreślał, wracając do słowa „braćmi”, w którym mieści się dosłownie każdy człowiek, i dodawał, że nie może być w chrześcijaninie czegokolwiek, co będzie sprawiało, że inni będą czuli się przy nim gorsi.

Papież Franciszek braterstwo nazywa Kościołem w misji, który jest Kościołem w ruchu. – To jest Kościół, który w każdym widzi siostrę i brata. To jest Kościół mandatum – Kościół umytych nóg. Ale to jest też Kościół brudnych nóg, który nie boi się ubrudzić w ewangelizacji – mówił ks. Olszewski. Zwracając się do uczestników Przystanku Jezus, stwierdził, że wychodząc do ewangelizacji, sprawują Eucharystię według Jana, który opisał umycie przez Jezusa nóg Apostołów przed ostatnią wieczerzą. – Jeśli się ubrudziłem w czasie ewangelizacji, to dobrze. By wejść w braterstwo, trzeba pozwolić Jezusowi umyć nam nogi i zdobyć się na odwagę, by umywać je innym – mówił ks. Olszewski. – Jest ogromnym wyzwaniem, by za tym ogrodzeniem (na polach Festiwalu Pol’and’Rock – przyp. red.) zobaczyć siostrę i brata, ale jestem przekonany, że nic do tej pory nie przyniosło wam takiej wewnętrznej radości, jeśli wróciliście stamtąd w poczuciu, że spotkaliście siostrę i brata – zakończył.

22. edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus odbywa się w dniach 1–7 sierpnia 2022 r. pod hasłem „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8). Do Czaplinka w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyjechało 130 ewangelizatorów. Przez pierwsze trzy dni uczestniczą w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i warsztatach ewangelizacyjnych, po czym wyjdą do ewangelizacji na polach Festiwalu Pol’and’Rock.

Transmisje z rekolekcji, nabożeństw i innych wydarzeń Przystanku Jezus prowadzi Radio Profeto. Szczegółowy plan w ramówce na stronie www.profeto.pl/radio.