Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!».

 

Dzisiejsza Ewangelia przynosi nam dwie ważne wiadomości o naszej relacji z Jezusem, a także o tym, jak przeżywać Wielki Post. Po pierwsze zawsze będzie KUSZENIE. Szatan Jezusa kusił i nas też będzie, bo nie chce się zgodzić na dobro i łaskę, jakie człowiekowi przynosi przyjaźń z Jezusem. Warto o tym pamiętać, być czujnym i nie zapominać o przestrodze Piotra Apostoła: "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie. Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży, szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu" (1 P 5,8-9). Blisko, jak najbliżej Jezusa – to rodzi moc w wierze. A jak upadniesz, to wracaj czym prędzej. Nie bądź jak bezbronny cel wystawiony do strzału.

Po drugie poszczącemu Jezusowi towarzyszyły zwierzęta: post nie niszczy świata, przyrody, porządku stworzenia. Post ma niszczyć Twoje wewnętrzne twierdze bez Boga. Taki jest jego cel i zadanie. Nie chodzi więc o niszczenie tego, co dobre albo obojętne moralnie, ale o to, aby spojrzeć na świat oczami Boga. Zacznij rewolucję od swojego serca. Jezus zawsze błogosławi takim “rewolucjonistom”.