Rok 2014 – Międzynarodowym Rokiem Gospodarstw Rodzinnych


Rok 2014 – Międzynarodowym Rokiem Gospodarstw Rodzinnych

(INTERNATIONAL YEAR OF THE FAMILY FARM – IYFF)

Drodzy Współbracia, którzy troszczycie się o społeczny wymiar sercańskiej charyzmatu,

Łaska i pokój w Sercu Chrystusa!

22 listopada 2013 roku zasługuje na szczególną uwagę tych wszystkich, którzy pracują na rzecz ubogich i walki z głodem na świecie. Jest to dzień oficjalnego otwarcia Międzynarodowego Roku Gospodarstw Rodzinnych w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ.

Dwa lata temu nasze Zgromadzenie przystąpiło do Vivat – międzynarodowej organizacji pozarządowej, która łączy dwanaście instytutów zakonnych w celu walki z ubóstwem, promowania rozwoju oraz kultury pokoju i pojednania. Jedną z metod pracy dla biednych i dla tych, którzy borykają się z głodem jest wsparcie producentów żywności. Wśród nich znajdują się gospodarstwa rodzinne, odpowiedzialne za 70% żywności dla ludzi na całym świecie. Termin „gospodarka rodzina” obejmuje pełny zakres produkcji żywności na małą skalę, zatrudniając głównie pracowników rodzinnych: rolników, pasterzy, rybaków i zbieracze żywności w lasach. Vivat wspiera tę inicjatywę.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z kryzysu żywnościowego na świecie i głodu, który wciąż dotyka 840 milionów ludzi. Znamy również trudności gospodarstw rodzinnych w obliczu wzrostu agrobiznesu, kontroli rolnej i nasion przez kilka firm międzynarodowych, a także zdajemy sobie sprawę z coraz większej koncentracji ziemi w rękach wielkich właścicieli ziemskich w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji.

Dobrą wiadomością jest to, że ONZ ogłosił rok 2014 Międzynarodowym Rokiem Rolnictwa Rodzinnego. Ogłoszenie tego roku nie jest spontanicznym ukłonem władz ONZ i państw, które ją tworzą, ale efektem długiej i intensywnej kampanii informacyjnej prowadzonej przez Światowe Forum Obszarów Wiejskich z siedzibą w Hiszpanii, wspieranego przez ponad trzysta organizacji międzynarodowych. W rezultacie tego, w dniu 22 grudnia 2011 roku ONZ zatwierdziła obchody tego szczególnego roku, aby mógł on zostać oficjalnie otwarty w Nowym Jorku w dniu 22 listopada.

Celem Międzynarodowego Roku Rolnictwa Rodzinnego jest: doprowadzenie do konkretnej polityki sprzyjającej uznaniu i rozwojowi zrównoważonego rolnictwa rodzinnego na szczeblu krajowym, regionalnym i międzynarodowym.

Dziś niektórzy urzędnicy ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa przyznają, że przez lata problem gospodarki rodzinnej był opuszczony przez rządy, które dziś są uważane w ekonomii jako te o największym potencjale umożliwiającym zwiększenie podaży żywności oraz poprawy warunków życia ludności obszarów wiejskich, które zostały zagrożone.

Proponuję, abyśmy jako sercanie, podkreślili to wydarzenie poprzez inicjatywy takie jak:

• rozpowszechnienie wśród współbraci, w parafiach, szkołach i wśród wszystkich, z którymi pracujemy wiedzy o tym wydarzeniu;

• rozpowszechnianie informacji prasowych w sieciach społecznościowych, na stronach internetowych prowincji, wspólnot i parafii;

• skontaktowanie się z organizacjami rolników, rybaków, organizacjami społeczno-ekonomicznymi oraz organizacjami działającymi na rzecz ubogich, aby poznać ich inicjatywy i zamiary oraz zaoferować wsparcie w razie potrzeby;

• rozpowszechnić Przesłanie Papieża w tej sprawie, zawarte w Liście do Prezydenta FAO z dnia 16 października 2013 roku, z okazji  Światowego Dnia Żywności.

W obliczu głodu i niedożywienia na świecie musimy podnieść świadomość znaczenia walki z głodem i wspierać inicjatywy na rzecz wytwarzania większej ilości żywności.

Oto kilka przydatnych linków w różnych językach :

www.ruralforum.net/

www.fao.org/family-farming-2014/

www.jpicformation.wikispaces.com

www.familyfarmingcampaign.net

Wiele zgromadzeń i ruchów społecznych próbuje wspólnie promować ten projekt. Niektóre zgromadzenia przygotowują także odpowiednie modlitwy dla grup religijnych lub świeckich. Jeśli ktoś potrzebowałby więcej informacji, zachęcam do poszukania w internecie, by tam znaleźć pomoc, tak aby można lepiej wspierać i promować Międzynarodowy Rok Gospodarstw Rodzinnych, aby więcej osób mogło mieć życie.

 

ks. Claudio Weber  SCJ

Komisja Sprawiedliwość, Pokój i Pojednanie

 

 

Rzym, 13 listopada 2013 r.

 

tłumaczył: ks. Leszek Poleszak SCJ

Fot. sxc.hu