Roztropność i nieskazitelność

Piątek, Św. Jana z Dukli, prezbitera (8 lipca), rok II, Mt 10,16-23

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie. Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was prowadzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy».

 

To pewne, że uczeń Jezusa będzie prześladowany. Dlatego ważne są dwie cechy ucznia, które staną się jego siłą, gdy stawać trzeba będzie przed sędziami, gdy zdradzą nawet najbliżsi, gdy z wierności Bogu trzeba będzie się tłumaczyć, kiedy będą biczować, gdy będzie nienawiść do wszystkiego, co nadprzyrodzone i Boże.

Otóż lekarstwem i siłą jest z jednej strony roztropność, a z drugiej nieskazitelność.
Wyznawca Ewangelii nie może być naiwny, nie może podejmować decyzji bez zastanowienia, nie może na ślepo iść przed siebie, nie podejmując wysiłku myślenia, analizowania sytuacji, w której się znalazł. Im większe podchody prześladowców, im sprytniejsze pokusy odejścia, tym więcej musi być roztropności w działaniu.

Cokolwiek zarzucaliby wrogowie, zawsze ratunkiem i obroną jest nieskazitelność i prawość sumienia oraz czystość serca. Jeśli o to dbam w codziennym postępowaniu, to nie muszę się martwić tym, że będą sądy, biczowania, że przeciw mnie staną najbliżsi! Zwycięży moja roztropność i nieskazitelność sumienia.

Byle tylko wytrwać do końca w postawie roztropności i nieskazitelności!