ŚDM – nie bądź samotny, bądź w drużynie Chrystusa!

Papież Franciszek z uwagą śledzi przygotowania do ŚDM 2016, podkreślił kard. Ryłko, zwracając się do przedstawicieli komitetów diecezjalnych z całego świata. Papież mówił o tym już pod koniec lipca tego roku, w momencie rozpoczęcia rejestracji: „Oto zapisałem się na Światowe Dni jako pielgrzym (…)”, podkreślając, że „Światowe Dni Młodzieży będą swoistym jubileuszem młodzieży” oraz pielgrzymką młodych, podążających za wezwaniem Jana Pawła II, który zawsze twierdził, że „młodzi są przyszłością świata”. Jak mówił kardynał Ryłko: „Dla papieża Bergoglio młodzież jest najważniejsza. Nie ukrywa on, że przebywanie z młodzieżą to dla niego wielką radość. Na plaży w Rio podkreślił, że to w młodych widzi Twarz Chrystusa”.

Zarówno kardynał Ryłko jak i kardynał Dziwisz podkreślali, że Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim pielgrzymka: - Dla nowego wina potrzeba nowych bukłaków. Dlatego każda edycja ŚDM jest wyzwaniem nie tylko dla naszej umiejętności logistycznej czy komunikacyjnej, ale przede wszystkim ewangelizacyjnej - mówił kard. Dziwisz. Podkreślał równocześnie, że ŚDM są odpowiedzią Kościoła na problemy współczesnego świata. - Żyjemy w świecie, gdzie młody człowiek ma coraz większe problemy z komunikacją. Nie spotyka się w rzeczywistości. Rodzina jest dopiero na 2-3 planie (…). Doprowadza to do samotności, i w wieku 20 lat człowiek taki jest już zmęczony życiem. Dlatego potrzeba nam takich spotkań jak ŚDM - by każdy młody nie był samotny, by był w drużynie Chrystusa, i pokazywał, że można być dumnym z miłości Chrystusa., że można budować swoje życie na Ewangelii - podkreślał Kardynał Dziwisz. 
 
Koordynator Generalny KO, biskup Damian Muskus przypomniał o wyjątkowości Krakowa, jako miasta,  w którym odbędą się Światowe Dni Młodzieży 2016; miejsca, gdzie żyli i pracowali patroni ŚDM 2016 - św. siostra Faustyna i św. papież Jan Paweł II.  Wspomniał, że historię Krakowa zapisały pokolenia, które kształtowały wyraziste oblicze miasta, ale i wychowywały się w jego duchu - Kraków to stolica intelektualna i stolica polskiej młodzieży, m.in. dzięki ośrodkom akademickim, duszpasterstwom akademickim. W takim klimacie żyli i modlili się patroni przyszłych ŚDM 2016 - podkreślał. 

W trakcie dyskusji, która miała miejsce po pierwszej serii wystąpień, delegaci zadawali wiele pytań, dotyczących organizacji ŚDM, co pokazuje, jak mocno są zaangażowani w przygotowania do spotkania w Krakowie. 


Michał Kłosowski (Wadowice)

Za: krakow2016.com