Sercańska "Szóstka" wyruszy obwarowana restrykcjami COVID19!
Tak było np. w Rzymie w 590 roku, gdy dżuma zbierała śmiertelne żniwo. Wówczas papież Grzegorz Wielki niósł w błagalnej procesji wizerunek Maryi (zwany odtąd Salus Populi Romani – „Wybawicielka Ludu Rzymskiego”), prosząc o ocalenie miasta. Tak było i 309 lat temu – w 1711 roku – kiedy po raz pierwszy, w czasie panującej zarazy, wyruszyła na Jasną Górę Pielgrzymka Warszawska.
Grupa 6 Sercańska pragnie podtrzymać coroczną tradycję pielgrzymowania. Z pewnością będą to wyjątkowe „rekolekcje w drodze”, które przeżywać będziemy w specyficznym czasie. Podjęty trud, wspólna modlitwa, głoszone Słowo Boże i rozważania, niech uproszą wszystkim potrzebne łaski, a nade wszystko ustanie pandemii koronawirusa i jej negatywnych skutków w życiu społecznym, gospodarczym i religijnym. Tematem przewodnim naszych rekolekcji będzie: „Eucharystia – Wielka Tajemnica Wiary”.
Decydując się na pielgrzymowanie w tym roku musimy zachować wszelkie środki ostrożności, aby uchronić siebie oraz innych pątników przed ewentualnym zakażeniem. Pomocą w tym będą jasno określone zasady obowiązujące w czasie pielgrzymki. Każdy pielgrzym osobiście zobowiązuje się do zapoznania się z przedstawionymi warunkami uczestnictwa w pielgrzymce oraz do przestrzegania ich w trakcie pielgrzymowania.
Na chwilę obecną nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądało nasze wyjście z Radomia i jak będzie wyglądało wejście na Jasną Górę. Stąd też bardzo proszę, aby zaglądać na naszą stronę internetową i Facebooka, gdzie będą zamieszczane wszystkie bieżące informacje – również związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną, która dyktuje warunki pielgrzymowania.
INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW
Zgodnie ze aktualnym stanem prawnym pielgrzymka zostanie zorganizowana w formie tradycyjnego przejścia dopuszczalnej liczby pątników (wraz z pełnym przestrzeganiem zasad sanitarnych określonych w Wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego (pobierz) w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS COV-2, Warszawa z dnia 5.06.2020 r). Będzie również możliwość pielgrzymowania duchowego przez codzienne transmisje Radia Profeto i media społecznościowe, dla tych którzy z różnych przyczyn nie zdecydują się na tradycyjną formę pielgrzymowania lub nie będą mogli dołączyć do Grupy ze względu na limit osób uczestniczących w tym roku w pielgrzymce.
CO ZABRAĆ I JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Dla wszystkich uczestników będą - jak zawsze - przygotowywane obiady. Jednak z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną nie będzie możliwości korzystania ze wspólnych naczyń i sztućców! Każdy pielgrzym musi zabrać ze sobą własną menażkę lub miseczkę, kubek i sztućce, a po posiłku powinien osobiście je umyć i przechowywać we własnym bagażu. Będzie możliwe ewentualne korzystanie z naczyń i sztućców jednorazowych – tylko na obiedzie!
Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie. Kuchnia zapewni chleb, herbatę i kawę. Inne artykuły żywnościowe będą do nabycia w naszym sklepiku pielgrzymkowym.
Zabieramy ze sobą:
- podpisane oświadczenie o przestrzeganiu reżimu sanitarnego 2020 (pobierz)
- własny namioty, śpiwór, materac lub karimatę – nie będzie możliwości spania w namiotach zbiorowych, w remizach i u gospodarzy,
- własną menażkę lub miseczkę, kubek i sztućce,
- osobiste środki ochrony: maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący,
- osobiste miski do mycia, zapakowane oddzielnie w worek foliowy – nie będzie wspólnych misek do mycia,
- niezbędne dla siebie lekarstwa,
- wygodne, mocne i rozchodzone buty, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy,
- osoby grające instrumenty muzyczne,
- różaniec i śpiewnik,
- osoby niepełnoletnie pisemną zgodę rodziców (pobierz)
ZAPISY
Ze względu na trudną sytuację epidemiczną i charakter Sercańskiej Grupy 6 (grupa ogólnopolska) w tym roku będą obowiązywały następujące zasady:
- ZAPISY BĘDĄ PROWADZONE WYŁĄCZNIE PRZEZ INTERNET (kliknij i zapisz się teraz!) – do dnia 2 sierpnia br. Nie będzie możliwe zapisywanie się w trakcie pielgrzymki – na trasie. Ze względu na ograniczenia liczby pielgrzymów musimy wiedzieć wcześniej ile osób zamierza pielgrzymować – nawet jeśli do pielgrzymki dołączą z opóźnieniem.
- w pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe i nie mające jakichkolwiek objawów chorobowych,
- w grupie może pielgrzymować maksymalnie 150 osób – wliczając w to osoby duchowne oraz posługujące w zabezpieczeniu pielgrzymki
- każdy pielgrzym podpisuje OŚWIADCZENIE o zobowiązaniu się do przestrzegania w trakcie pielgrzymki obowiązujących reżimów epidemicznych i oświadcza, że w razie ich naruszenia ponosi odpowiedzialność prawną. Oświadczenie to zawiera również zgodę na codzienny. pomiar temperatury. Podpisane oświadczenie przekazuje do sekretariatu pielgrzymki, aby otrzymać identyfikator i znaczek pielgrzymkowy
- Uzupełnienie formalności, odbiór identyfikatorów oraz zostawienie bagaży będzie możliwe 5 sierpnia w Radomiu przy kościele Farnym (parafia św. Jana Chrzciciela) ul. Rwańska 6 – w salce duszpasterskiej, w godz. 1300 – 2030. Bagaże będzie można zostawić również 6 sierpnia przez wyruszeniem pielgrzymki.
- Przy zapisie podajemy swoje dane (łącznie z numerem PESEL) i wpłacamy ofiarę na pokrycie kosztów pielgrzymki – jeśli nie została w całości wpłacona na konto.
- Każda osoba niepełnoletnia, zamierzająca wziąć udział w pielgrzymce i nie będąca pod opieką opiekuna prawnego, powinna przedstawić pisemne oświadczenie rodziców lub prawnych opiekunów
W TRAKCIE DROGI
Wskazania duchowe
Pielgrzymka ma charakter modlitewny i pokutny. Są to rekolekcje w drodze. Pielgrzymi uczestniczą we wszystkich ćwiczeniach duchownych, których zwieńczeniem jest pragnienie nawrócenia i przemiany. Pomocą w dobrym przeżyciu tych rekolekcji będą:
- Msze św. i Apele Jasnogórskie – transmitowane „na żywo” w Radiu Profeto,
- konferencje duchowe – retransmitowane w Radiu Profeto,
- modlitwy wspólnotowe,
- możliwość korzystania z sakramentu pokuty w trakcie drogi i w czasie Adoracji,
- możliwość osobistej rozmowy z kapłanami idącymi w grupie,
- dla pielgrzymów duchowych pozostających w domach codzienne „Studio pielgrzymkowe” po Apelu Jasnogórskim.
Postawa pielgrzyma
- zwracamy się do siebie: "Siostro", "Bracie",
- obowiązuje strój stosowny dla pielgrzyma (warto odróżnić wydarzenie religijne jakim jest pielgrzymka, od zwykłego biwaku, czy też wyjścia na plażę),
- obowiązuje zakaz palenia tytoniu, picia alkoholu, posiadania i używania innych środków odurzających,
- ograniczamy korzystanie z telefonów komórkowych,
- dbamy o środowisko naturalne zostawiając po sobie czystość i porządek.
Sprawy organizacyjne
Dostosowanie się do poniższych zasad proszę potraktować jako wyraz odpowiedzialności za siebie i za bliźnich. Każdy może mieć inną wrażliwość i swoją osobistą teorię na pielgrzymowanie w czasie koronawirusa. Niemniej jednak chrześcijańska odpowiedzialność każe podnieść wzrok i zobaczyć nieco dalej, aniżeli „czubek własnego nosa”. Taka odpowiedzialność wypływa z szacunku i miłości do Boga i bliźnich. Niech zatem przyjęcie wspólnych zasad pielgrzymowania będzie dla wszystkich wyrazem takiego właśnie szacunku i miłości.
- na trasie poruszamy za znakiem krzyża – z zachowaniem bezpiecznego dystansu i bez konieczności noszenia maseczki,
- pątnicy mają obowiązek posiadania karty uczestnictwa (identyfikatora) i noszenia go w widocznym miejscu,
- w czasie Mszy św. i adoracji odprawianych w kościołach obowiązuje nakaz zakładania maseczki,
- przed rozpoczęciem pielgrzymowania każdy pątnik poddaje się mierzeniu temperatury,
- ze względów bezpieczeństwa nie przewiduje się możliwości wyjeżdżania w trakcie trwania pielgrzymki i powracania do grupy,
- w czasie pielgrzymki nie będzie możliwości odwiedzania pielgrzymów przez najbliższych i przyjaciół – proszę potraktować to jako wyraz odpowiedzialności za siebie i za bliźnich,
- zakazane jest nocowanie kobiet i mężczyzn w jednym namiocie (wyjątek stanowią małżeństwa),
- nie będzie możliwości nocowania w remizach, wspólnych namiotach i u gospodarzy,
- służba medyczna w grupie dokonywać będzie obowiązkowego pomiaru temperatury każdego pątnika. Według wytycznych: Temperatura powyżej 37 stopni C kwalifikuje pielgrzyma do odsunięcia od realizacji pielgrzymki.
- w przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, pielgrzym będzie niezwłocznie odizolowany od pozostałej grupy i przewieziony do miejsca noclegu,
- po potwierdzeniu zakażenia powiatowy inspektor sanitarny ustali, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, w tym w stosunku do innych osób,
- w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej,
- nieuzasadnione opuszczenie grupy jest równoznaczne z rezygnacją z uczestnictwa w pielgrzymce,
- nieprzestrzeganie regulaminu oraz warunków sanitarnych może być podstawą do usunięcia pątnika z pielgrzymki,
- do dyspozycji pielgrzymów będą toalety przenośne, ustawiane w miejscach obiadów i noclegów.
KOSZT PIELGRZYMKI
Wypełnienie wszystkich zaleceń sanitarnych związanych z zabezpieczeniem grupy pielgrzymkowej zmusiło nas w tym roku do podniesienia kosztów uczestnictwa w pielgrzymce:
- osoby dorosłe – 180 zł
- młodzież ucząca się i studiująca – 130 zł
- dzieci (6-12 lat) – 100 zł
- dzieci do 6 lat – bezpłatnie
- rodzeństwo obejmuje zniżka 10 zł.
W koszty pielgrzymki wliczone są: niezbędnik pielgrzyma (identyfikator, znaczek, informator, ubezpieczenie), transport bagaży, pola namiotowe, prąd i wodę oraz wyżywienie (obiad, chleb, herbatę lub kawę), przystosowanie sprzętu kuchennego do wymogów sanitarnych, naczynia jednorazowe, a także środki ochrony dla służb pielgrzymkowych (płyny dezynfekujące, maseczki, rękawiczki).
ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ! LINK DO ZAPISÓW TUTAJ!