Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata, zmiłuj się nad nami

 

 

Mt 11, 3-6  «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi». (por. Mt 13, 16-17; Łk 2, 25-32)

 

Tęsknota ludzkości za powrotem do pierwotnego stanu łaski wyraziła się chyba najpełniej w oczekiwaniu na Mesjasza. Poszczególne zapowiedzi starotestamentalne początkowo w sposób mglisty i niejasny, później zaś coraz bardziej konkretnie i precyzyjnie mówią o nadejściu Mesjasza, Króla pokoju, Sługi Jahwe, którego zadaniem będzie przywrócenie utraconego dziedzictwa oraz pierwotnej, zażyłej relacji między człowiekiem a Bogiem. Choć różne były oczekiwania wobec osoby Mesjasza (jeden z uczniów wyraźnie wskazuje na jego zadania polityczno - militarne: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela? (Dz 1, 5), sam Jezus, w którym wszystkie starotestamentalne zapowiedzi znajdują wypełnienie, przywraca prawdziwy sens rozumienia osoby i posłannictwa Mesjasza.

W pewnym momencie bezpośrednio spotyka się z pytaniem: Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? (Mt 11, 3) Razem z uczniami św. Jana Chrzciciela ludzkość pragnie upewnić się co do osoby oczekiwanego Mesjasza. Jezus jednak nie odpowiada wprost, lecz wskazuje na czyny, które każdemu Izraelicie musiały się kojarzyć z czasami mesjańskimi, o których mówili prorocy: Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię (Mt 11, 4-5). Odpowiedź ta staje się więc o wiele bardziej wymowna i przekonywująca. Jezus jest jednak świadom, że po Jego odejściu do Ojca pojawią się fałszywi mesjasze, zwodziciele ludzi, którzy obiecując mrzonki, będą żerować na łatwowierności słuchaczy. Stąd też dodaje: błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi (Mt 11, 6).

Zachęceni słowami Jezusa prośmy Go o silną wiarę i wytrwałość w kroczeniu do naszego jedynego celu, którym jest sam Bóg.