Siła „zdrowasiek”
Znamy ten obraz. Siedzą z pokolenia na pokolenia. Babcie, mamy, teściowe, ciotki. Na różnych krzesłach, wersalkach, przy różnych stołach. Stoły bywają drewniane, plastikowe, coraz częściej z płyty mdf. Na tych stołach leżą zazwyczaj: książeczka do nabożeństwa w czarnej oprawie, z literami wielkości jak dla niedowidzących i różaniec. Różańce bywają różne: są drewniane, plastikowe, fluorescencyjne, kryształowe, bursztynowe, na żyłkach, sznurkach. Piękne i brzydkie. Z pokolenia na pokolenie kobiety wymadlają na nich: miłość, dzieci, zdrowie, pracę.
Hania: - Jestem przekonana, że moja mama na różańcu wymodliła mi wszystko. Męża. Dzieci. To mieszkanie. Ona modli się za mnie i za siostrę każdego dnia.
Agata: Ostatnio czułam, że przeżywamy kryzys w naszej rodzinie. Nie mogłam porozumieć się z mężem, z dziećmi. Różaniec w dłoń. Pomyślałam: czas zwrócić się do Maryi. Proszę mi wierzyć: to działa!
Agnieszka: Abstrahując od trochę skomplikowanych relacji z teściową, muszę przyznać, że jestem jej za to wdzięczna. Każdego dnia na kolanach wyprasza na różańcu błogosławieństwo dla naszej rodziny. Dla każdego.
7 listopada 1983 roku w Rzymie, Ojciec św. Jan Paweł II powiedział: „Różaniec jest to modlitwa, którą bardzo ukochałem (…). Przedziwna w swej istocie i głębi (…). Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa (…) jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem przez serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca, serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości (…). W tajemnicach radosnych widzimy (…) radość rodziny, macierzyństwa, przyjaźni, wzajemnej pomocy. W tajemnicach bolesnych rozważamy w Chrystusie (i razem z Jego Matką) wszystkie cierpienia człowieka. W tajemnicach chwalebnych odżywają nadzieje życia wiecznego. W Chrystusie zmartwychwstałym cały świat zmartwychwstaje".
W lutym 2016 roku rozpoczęły się prace nad filmem „Teraz i w godzinę śmierci”. Jak podkreślają jego twórcy obraz ma za zadanie, by z wiedzą o różańcu dotrzeć do jak największej liczby osób i by udowodnić siłę tej modlitwy. Okazuje się bowiem, że różaniec nie tylko jest prywatną sprawą, ale modlitwą, która wpływa na losy świata i bieg historii.
O różańcowych cudach opowiadają doświadczeni reżyserzy: Dariusz Walusiak i Mariusz Pilis. Zbierają historie z całego świata, w których główną rolę odgrywa ogromna siła modlitwy różańcowej. Mariusz Pilis: - Odwiedziliśmy już Portugalię, Austrię, Włochy, gdzie zbieraliśmy materiały i przyglądaliśmy się ludziom i zjawiskom. Zdarzało się nam trafiać na historie, których nikt nie opowiadał. I to jest motywator, który mnie pcha, by opowiadać o sile Różańca.
Dariusz Walusiak: - Poprzez ten film chcemy uświadomić ludziom siłę Różańca oraz pokazać, jak był i jest wykorzystywany na świecie w momentach zagrożenia. Wiadomo, że jak trwoga, to do Boga − zwłaszcza wtedy człowiek szuka pomocy.
Organizacją akcji „Wielka Zmiana”, której efektem będzie film, zajęło się Stowarzyszenie Rafael wspierające tego typu dzieła ewangelizacyjne. Jedną z form takiej wsparcia jest dystrybucja filmów z tzw. „chrześcijańskim przesłaniem”. Dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia setki tysiące widzów w całej Polsce mogło m.in. zobaczyć: hit religijny ostatnich lat „Mary`s Land – Ziemia Maryi”, „Karolina” (historia o Karolinie Kozkównie), czy szeroko reklamowany w mediach społecznościowych „Bóg nie umarł”. Niedawno zakończyły się również zdjęcia do filmu „Bóg w Krakowie”, w którym wystąpili: Jerzy Trela, Piotr Cyrwus, Radosław Pazura i Kamila Baar. Premiera tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży.
Obecnie modlitwa różańcowa przeżywa swoje dobre chwile. Jednak nadal, o ile widok kobiety z różańcem w ręku utrwala się w pamięci indywidualnej, ale i zbiorowej, o tyle widok mężczyzny modlącego się na różańcu, wywołuje w nas podziw i wzruszenie. Chcąc walczyć z takim stereotypowym myśleniem kilka lat temu na jednym z portali społecznościowych powstał profil „Prawdziwy Mężczyzna Odmawia Różaniec”. - To modlitwa wojowników! – informują założyciele strony. A do jej odmawiania przyznają się znane gwiazdy m.in. Radosław Pazura, Krzysztof Ziemiec, czy Jerzy Zelnik.
Ciekawostką jest również, że w tej chwili, odpowiadając na potrzeby katolików poszukujących wyjątkowych dewocjonaliów, powstają sklepy stacjonarne i internetowe, gdzie można znaleźć indywidualnie zaprojektowane wyroby jubilerskie w tym również różańce. Ich projektanci podkreślają, że może to być doskonały prezent nie tylko na czas Pierwszej Komunii św., ale i na zbliżający się właśnie Dzień Matki, czy... Dzień Ojca.
P.S.
Więcej o tym, w jaki sposób można wesprzeć powstanie filmu „Teraz i w godzinę śmierci”, można przeczytać na stronie www.wielkazmiana.pl.