Słowo i krzyk

Wtorek, XXII Tydzień Zwykły, rok I, Łk 4,31-37

Zaczął on krzyczeć wniebogłosy; Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boży. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego! Wtedy zły duch rzucił go na środek i wyszedł z niego nie wyrządzając mu żadnej szkody. Wprawiło to wszystkich w zdumienie i mówili między sobą: Cóż to za słowo? Z władzą i mocą rozkazuje nawet duchom nieczystym, i wychodzą. I wieść o Nim rozchodziła się wszędzie po okolicy.

 

Obecność i słowa Jezusa sprawiają, że demony krzyczą nawet w miejscu świętym. Jezus to Słowo prawdy i miłości, które demaskuje królestwo ciemności. Reakcja krzyku i niechęć wobec Ewangelii ma zawsze swoje korzenie demoniczne, piekielne. Zawsze…, to znaczy, że jeżeli reagujemy krzykiem i nie podoba nam się tak samo milczenie jak i działanie Boga, ponieważ spodziewamy się czegoś bardziej nas zadowalającego, jesteśmy w mocy Złego. Choć opętania, czyli całkowite posiadanie ciała człowieka przez duchy nieczyste nie zdarzają się często, to każdy z nas może i doświadcza mniejszego natężenia działania Złego, ale zawsze szkodliwego, ponieważ tracimy np. pokój duszy, wchodzimy w smutek, osłabia się nasza nadzieja. Jesteśmy rozbici i tylko Ci, którzy wejdą w nawrócenie, uznanie zła, pokutę i komunię z Jezusem, odzyskają na nowo pokój.

Krzyczymy coraz częściej i nie tylko wewnątrz siebie, że nauka Jezusa jest  wymagająca. Chcemy sami decydować, mieć swoją ojczyznę wewnątrz nas i wokół nas, gdzie umeblujemy swoje królestwo. Umeblowani po swojemu nie chcą słuchać, oglądać Jezusa, Ewangelii ani ludzi Bożych. Chcą i to bardzo słuchać, i widzieć, produkować i przekazywać dzieła kultury bez Boga i szydzące z Boga.

Kościół przez ochrzczonych nie może przestać głosić Słowa. Ostatecznie Słowo uciszy krzykliwe protesty Złego, bo pokaże i przekaże nowe, lepsze życie. Życie w Duchu pociąga, ale musi być zaprezentowane, przeżywane, obecne. Im bardziej Kościół jest uciszany i skrzyczany, tym bardziej nie powinien milczeć. Czy Jezus chce milczeć? Teraz jest czas miłosierdzia, Słowa, które daje zbawienie i przemienia krzyki buntu w pieśni wolnych dzieci Boga.

 

Zobacz >>Aktualności<< Radia Profeto - bieżące informacje o audycjach i transmisjach na naszej antenie.