Spotkaj się z Pier Giorgio Frassatim!

 


- Trumny z ciałem Pier Giorgio jeszcze nigdy w Polsce nie było, dlatego Światowe Dni Młodzieży są dobrą okazją do spotkania z błogosławionym. Jest nadzieja, że może zostanie on w niedługim czasie ogłoszony świętym – mówi ojciec Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Twarzą w twarz w całej Polsce.
Relikwie (trumna z ciałem) Pier Giorgio Frassatiego przybędą 11 lipca do Rybnika, gdzie aktywnie działa grono czcicieli bł. Piotra Jerzego. Następnie z Rybnika przez Wrocław, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawę (modlitwa odbędzie się w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu oraz w klasztorze na Służewie), Lublin, Tarnobrzeg, Jarosław, Rzeszów, relikwie trafią 23 lipca do Krakowa.
- Każde z tych miejsc przygotowuje swój program uczczenia relikwii. Pomimo że pobyt będzie krótki, (relikwie zazwyczaj przybywają koło południa, czasami popołudniu, a wyjeżdżają następnego dnia rano), to będzie okazja, żeby wszyscy mieszkańcy tych miast mogli spotkać się twarzą w twarz z błogosławionym Piotrem Jerzym – zachęca o. Tasiemski.

Przez tydzień w Krakowie
Około południa, 23 lipca trumna z ciałem błogosławionego dotrze do Bazyliki Dominikanów Św. Trójcy w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12, gdzie relikwie pozostaną do 31 lipca. – Przewidujemy, że codziennie, od rana do wieczora, będzie możliwość modlitwy przy trumnie – informuje o. Stanisław. - Poza tym, w bazylice będą też odprawiane Msze Święte, ponieważ chcemy, żeby był zachowany normalny rytm modlitwy. Nasz klasztor szczyci się tym, że jest jednym z niewielu w świecie, gdzie ten rytm modlitwy nigdy nie był przerwany i w związku z tym chcemy, żeby także ta modlitwa przy Piotrze Jerzym była również cały czas podtrzymywana – wyjaśnia.

Dla osób zza granicy będą przygotowane materiały w różnych językach, które pomogą przybliżyć pielgrzymom osobę Frassatiego. Planowane są także wydarzenia, towarzyszące obecności relikwii błogosławionego.
- Między innymi, w środę 27 lipca, planujemy noc czuwania młodzieży dominikańskiej i duszpasterstw dominikańskich z całego świata, a oprócz tego oczekujemy, że będą w naszej bazylice czciciele i grupy związane z Piotrem Jerzym Frassatim z całego świata. Więc będzie też czas modlitwy, czas spotkania w różnych formach – dodaje ojciec Tasiemski.

Wyjątkowy Pielgrzym
- Pier Giorgio na pewno cieszy się z tego, że będzie obecny na ŚDM! On czuje się jednym z tych wszystkich młodych, po środku milionów młodych z całego świata! Jego pasją była ewangelizacja. To było to, co robił przez całe życie. Dlatego będzie zachwycony. To okazja, aby tutaj rozmawiać z młodzieżą i dać im odwagę, żeby iść po drodze świętości, pokazywać im, że to wszystko można robić w codziennym życiu i wcale tego życia nie trzeba zmieniać, opuszczać tego, co się robi – mówi Wanda Gawrońska, siostrzenica Pier Giorgio.
- Rozpropagowanie Jego kultu i ukazanie wielu młodym, że młodość można pięknie przeżywać, jest istotną rzeczą – mówi ojciec Tasiemski. - Jeżeli ktoś kocha pokonywanie przeszkód, różnych trudności i lubi iść w górę, jest ambitny, to dobrze, żeby też spotkał kogoś, kto był ambitny i szedł w górę. A taki był właśnie Piotr Jerzy – dodaje.

Poznaj i naśladuj
Jan Paweł II, dokonując beatyfikacji Pier Giorgia Frassatiego w 1990 r., postawił go za wzór współczesnej młodzieży świata. Również papież Franciszek w Orędziu na XXXI Światowy Dzień Młodzieży napisał o Pier Giorgio: „Był młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania. Służył ubogim z wielką dyskrecją, nigdy się z tym nie obnosząc”.

6 kwietnia obchodzona jest 115. rocznica urodzin Pier Giorgia Frassatiego. Jest to także ostatni dzień nowenny – prezentu urodzinowego dla błogosławionego – podczas której prowadzona jest modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, o wyproszenie daru serca miłosiernego za pośrednictwem Pier Giorgio.

W związku z obecnością relikwii Pier Giorgia podczas ŚDM, powstał oficjalny fanpage na Facebooku „Bądź jak Frassati” prowadzony w dwóch językach – po polsku i angielsku, który będzie informował o szczegółach związanych z peregrynacją, a także zachęcał młodych z całego świata do poznania i naśladowania błogosławionego.

Zofia Świerczyńska