Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.

 

Dzisiejsza Ewangelia skłania nas do zastanowienia się nad naszymi kontaktami z innymi ludźmi. W naszym codziennym postępowaniu powinniśmy kierować się troską o bliźniego. W przypadku gdy zostaliśmy skrzywdzeni przez drugą osobę, to my pierwsi powinniśmy wyciągać rękę i dawać szansę na przebaczenie. Zachowanie to wydaje się nie do końca zrozumiałe. Przecież to nam wyrządzono krzywdę i to my oczekujemy tego pierwszego kroku. Ale wystarczy postawić się na miejscu osoby, która zgrzeszyła przeciwko nam. Jeśli też jest wierząca i kieruje się w życiu zasadami wiary, to pewnie żałuje tego czynu. Jest jej też na pewno trudno, bo boi się naszej reakcji. Nie wie, czego może się spodziewać i czy uzyska od nas przebaczenie. Dlatego robiąc ten pierwszy krok, tak naprawdę pomagamy jej w tej trudnej sytuacji.

Można pójść o krok dalej. Co w przypadku kiedy to my kogoś skrzywdzimy? Czy mamy odwagę iść i prosić o przebaczenie? O ile łatwiej dla nas byłoby, gdyby ta osoba sama do nas przyszła porozmawiać o zaistniałej sytuacji? Czy uznalibyśmy, że ta osoba jest normalna? Myślę, że przynajmniej skłoniłoby nas to do zastanowienia się, co spowodowało u niej takie zachowanie. My na szczęście czytając Pismo Święte i słowa Jezusa, wiemy i rozumiemy to zdarzenie. Ale jest na świecie dużo osób, które nie znają nauki Jezusa. Dawajmy w naszym codziennym życiu dobry przykład i postępujmy zgodnie ze słowami z dzisiejszej Ewangelii.

Adrian

Zobacz >>Archiwum<< Radia Profeto - wszystkie audycje, które były emitowane na naszej antenie w jednym miejscu.