Spotykając Słowo

Niedziela, Uroczystość Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia), rok B, J 2,1-11

Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

 

W dzisiejszą uroczystość czytamy ewangelię o pierwszym cudzie dokonanym przez Pana Jezusa. Aby doświadczyć cudu słudzy pokornie wykonali wszystko, o co poprosił Jezus – napełnili stągwie wodą, zaczerpnęli i zanieśli staroście weselnemu. Widzimy, że posłuszeństwo Bogu skutkuje czymś niewyobrażalnym – cudowną przemianą wody w wino.

Mówiąc „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” Maryja zachęca nas wszystkich do całkowitego wypełniania woli Bożej. Wsłuchiwanie się w Słowo Boże i stosowanie się do niego zaowocuje cudami – będzie przemieniać nasze serca i naszą codzienność, pomimo, że może się to wydawać niemożliwe. A w rozeznawaniu woli Bożej względem nas pomaga nam Matka Boża. I tak jak w Kanie Galilejskiej w trosce o gości weselnych powiedziała Jezusowi „Nie mają już wina”, tak samo dzisiaj wstawia się u Niego za nami.

Kasia Z.