Światło

Wtorek, XXV Tydzień Zwykły, rok II, Łk 8,19-21

Słowo Boże jest naszym światłem, bo pokazuje nam drogę do Boga. Abyście zrozumieli treść dzisiejszej Ewangelii, zadam Wam krótkie pytanie: Do czego służyć może latarka? Kiedy się nią posługujemy? Co ma wspólnego Biblia z latarką? Dziś musimy znaleźć odpowiedź na to pytanie, czytając opowieść o pewnym mężczyźnie imieniem Mikołaj.

PAN MIKOŁAJ

Pan Mikołaj wybiegł z domu. Na dworze było już ciemno. Wprawdzie miał w torbie latarkę, ale postanowił jej nie wyciągać. „To tylko kilkadziesiąt metrów. Poza tym znam drogę na pamięć” – pomyślał i pobiegł przed siebie.

Nagle wyrosła przed nim przeszkoda. Uderzenie było tak silne, że na moment Pan Mikołaj stracił przytomność. Drzewo, na które wpadł w ciemnościach, rosło tam zawsze. Jednak po ciemku Pan Mikołaj stracił orientację i skręcił z dróżki zbyt wcześnie…

Czy wiecie, że często zachowujemy się podobnie jak pan Mikołaj? Uważamy, że tak dobrze radzimy sobie sami i wiemy, jak postępować, że nie potrzebujemy Bożego prowadzenia. Mamy w domu Biblię, ale nie czytamy jej codziennie. Nie szukamy w niej bezpiecznej drogi. Czym to się kończy? Podobnym wypadkiem, jaki miał Pan Mikołaj. Bez Bożego Słowa schodzimy z bezpiecznej drogi i wpadamy w pułapki szatana. Czy wiecie już, dlaczego porównałam Biblię do latarki?


Teraz w myśli odpowiedz sobie na pytanie: jak traktujesz Słowo Boże? Każdy z nas powinien mieć w domu Biblię – Słowo Boże. Czy czytasz Słowo Boże? Szukasz w nim wskazówek do właściwego postępowania?

Pamiętajmy: Słowo Boże jak latarka prowadzi nas i wskazuje bezpieczną drogę. Jeśli zdarzy Ci się zejść z drogi, którą pokazuje Słowo Boże (skłamiesz, brzydko potraktujesz kolegę bądź koleżankę z klasy, siostrę bądź brata, nie posłuchasz się rodziców) jak najszybciej przeproś Boga i zawróć na właściwą drogę.

Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi, że „Kto pełni wolę Bożą, ten Mu jest bratem i matką” – a to oznacza, że ukrywa się w twoim bracie i siostrze. Lepiej bądź dla nich dobry, pomocny. Bo skoro Pan Jezus ukrywa się w nich, to inaczej nie można postępować, jak tylko dobrze...

ZADANIE DLA CIEBIE NA DZIŚ:

Przygotuj dziś jakiś drobny prezent (niespodziankę) dla swojej siostry bądź brata.