Świątynia Pańska, XXXII Ndz. Zw. (A)

Niedziela, Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej (9 listopada), rok A, J 2,13-22

Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: „Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mojego Ojca targowiska”. Uczniowie Jego przypomnieli, że napisano: „Gorliwość o dom Twój pożera Mnie”. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?” Jezus dał im taka odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ja na nowo”. Powiedzieli do Niego Żydzi: „Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?” On zaś mówił o świątyni swojego ciała. Gdy zatem zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

Świątynia Pańska.

      Świątynia, o której opowiada dzisiejsza Ewangelia, była świątynią żydowską w Jerozolimie, gdzie ludzie z okolicy Jerozolimy spotykali się na wspólną modlitwę i gdzie odbywały się rytualne uroczystości rodzinne oraz sprawowany był kult Boga Jahwe.

       Do świątyni jerozolimskiej Pan Jezus udawał się z Maryją i Jozefem na święta wielkanocne. Święty Łukasz wspomina o tej świątyni z okazji ofiarowania Pana Jezusa i z okazji świąt wielkanocnych, gdy Jezus miał już dwanaście lat. A oto wzmianka o ofiarowaniu Pana Jezusa w świątyni: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżesza, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”( Łk 2,22-23). Opowiadanie ewangeliczne o Jezusie, odnalezionym w świątyni, gdy miał już dwanaście lat, zaczyna się takimi słowami: „Gdy Jezus miał lat dwanaście, również udali się tam, zgodnie ze zwyczajem świątecznym” (Łk 2,42).

      Miejscem codziennych spotkań dla Żydów, żyjących z dala od świątyni,  były synagogi, czyli domy modlitwy. Pan Jezus w czasie swojej działalności publicznej bywał również w synagogach. Święty Łukasz opisuje dość obszernie spotkanie Pana Jezusa z mieszkańcami Nazaretu w ich synagodze. (Łk 4,46-30)

        Chrześcijanie za czasów apostolskich modlili się razem z Żydami w świątyni, tak przedstawia to księga Dziejów Apostolskich: „Codziennie zbierali się razem w świątyni na wspólną modlitwę, a po domach łamiąc chleb, spożywali dary Boże z radością i prostotą serca. Wielbili Boga i cieszyli się życzliwością całego ludu. A Pan pomnażał co dzień liczbę tych, którzy dostępowali zbawienia” (Dz 2,46-47). Na modlitwę eucharystyczną, czyli na łamanie chleba, chrześcijanie pierwotnego Kościoła spotykali się w domach prywatnych, a nie w świątyni, względnie w synagogach. W Piśmie Świętym i dokumentach Kościoła pierwotnego nie ma wzmianek o budowaniu świątyń chrześcijańskich.

Bazylika Laterańska.

     O bazylice Laterańskiej, której rocznicę poświęcenia obchodzimy 9 listopada każdego roku, możemy przeczytać następującą notatkę; „Gdy po trzech wiekach prześladowań, Kościół odzyskał wolność, Cesarz Konstantyn Wielki ofiarował papieżowi starożytny pałac Luteranów i wzniósł przy nim bazylikę ku czci Zbawiciela, którą papież, św. Sylwester uroczyście konsekrował 9 listopada 324 roku. Przy Bazylice Laterańskiej koncentrowało się życie Kościoła przez tysiąc lat. Odbyło się tam wiele synodów rzymskich i pięć soborów powszechnych. Chociaż papieże przenieśli się do Watykanu, Bazylika na Lateranie pozostała Katedrą Rzymu i głową wszystkich kościołów świata” (Notatka z Mszału).

Ciało nasze jest świątynią.

      Święty Paweł w czasie swojej działalności ewangelizacyjnej zaczął głosić słowa Boże w synagogach żydowskich. Po pewnym czasie Paweł i Barnaba rozstali się z Żydami i głosili słowo Boże poganom. Księga dziejów Apostolskich tak przedstawia to wydarzenie: „W następny zaś szabat zebrało się już prawie całe miasto, żeby słuchać słowa Bożego. Kiedy Żydzi zobaczyli owe wielkie tłumy, zapłonęli zazdrością i bluźniąc poczęli występować przeciwko temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli im z całą otwartością: Wypadało głosić słowo Boże najpierw wam, ponieważ jednak odrzuciliście je i sami uważacie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem powiedział nam Pan: Ustanowiłem Cię światłem dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. Słysząc te słowa poganie radowali się bardzo i wysławiali słowa Pańskie” (Dz 13,44-48).

       W pierwszym Liście do Koryntian św. Paweł pisze o godności ciała ludzkiego, nauczając, że jest ono świątynią Ducha Świętego. „Czy nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Ducha Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście”. (1Kor 3, 16-17). Dalej św. Paweł pisze do Koryntian: „Czy nie wiecie, że ciało wasze jest przybytkiem Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci, chwalcie więc Boga w waszym ciele!” (1Kor 6,19-20).