Święto Dobrej Książki w Warszawie

Po raz kolejny organizatorzy Targów: Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum zapraszają wszystkich miłośników książek do Arkad Kubickiego i Ogrodów Zamku Królewskiego (Plac Zamkowy 4) w Warszawie. „Mimo trudnej sytuacji, jaka panuje na świecie – niebezpieczeństw związanych z pandemią oraz wojny w Ukrainie – staramy się zapewnić czytelnikom chwilę wytchnienia w ich ulubionym, wielokrotnie sprawdzonym towarzystwie: najciekawszych książek o tematyce religijnej” – mówi ks. Roman Szpakowski SDB, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Udział w tegorocznej edycji Targów zadeklarowało już blisko 140 wystawców. Swoją ofertę wydawniczą kulturalną i społeczną zaprezentują oficyny kościelne, zakonne i świeckie, religijne i branżowe stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. Organizatorzy szczególnie dumni są z obecności licznej reprezentacji gości zagranicznych. „Mimo przedłużającej się tragedii wojny, która dotknęła Ukrainę udało się doprowadzić do obecności podczas targów kilku wydawnictw religijnych z tego kraju. Cieszę się niezmiernie, że polscy i ukraińscy czytelnicy będą mogli spotkać się w jednym miejscu, wzajemnie poznając swoją kulturę, koncentrując się na łączących nas więziach religijnych, kulturowych i społecznych” – komentuje ks. Roman Szpakowski SDB.

To zresztą nie jedyny akcent zagraniczny tegorocznych Targów. Na Targach będzie można zapoznać się także z ofertą oficyn z Białorusi, a także tradycyjnie już nie zabraknie gości z Wydawnictwa Watykańskiego.

Zgodnie z intencją organizatorów TWK mają być spotkaniem ze słowem w każdym jego wymiarze: mówionym, pisanym, drukowanym oraz ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Niezmiennie mają być okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami. Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców, będzie liczył blisko 200 wydarzeń. Tradycyjnie wzbogaci go również oferta kilkunastu filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, ukazującej niezwykłe postaci i wydarzenia z historii Polski drugiej połowy XX wieku.

Tegoroczne Targi to także szczególny moment w historii Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks – jubileusz 25-lecia jej istnienia. Konsekwentnie powiększające się przez ten czas grono laureatów – wydawców, autorów, tłumaczy, osób duchownych i świeckich – pozwoliło stworzyć niezwykły panteon postaci zasłużonych dla Polski na rzecz promowania wartościowych treści religijnych poprzez książkę i przekaz medialny.

Do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę FENIKS zgłoszono ponad 250 publikacji, które ocenione zostaną w ramach kilkunastu konkursowych kategorii (m.in. „autorska”, „publicystyka religijna”, „książka dla dzieci”, „multimedia”). Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystości otwarcia TWK (czwartek, 29 września, godz. 12.00) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (Warszawa, ul. Długa 13/15).