Świętość oparta o Słowo …

Środa, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok I, J 17,11b-19

 Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie.

 

 

      W myśl św. Jana ewangelisty, Ostatnia Wieczerza to szczególny moment w formacji uczniów. Jezusowe gesty miłości, opatrzone słowami na wagę testamentu, mają pozostać w sercu i pamięci powołanych, jako pewnego rodzaju zbawcze przynaglenie.  Naśladowanie Jezusa w miłości czynem i słowem także w budowaniu jedności wcale nie jest sprawą prostą. Nie współgra bowiem ze światem, w którym niejednokrotnie bezinteresowność jednych o tyle jest w cenie, o ile służy egoizmowi drugich.

    Bez wsparcia z Wysoka owo zadanie, które można oddać słowami : „to czyńcie na moją Pamiątkę” jest trudne do spełnienia, dlatego w modlitwie Chrystus zawierza Ojcu uczniów swoich i sprawę rozszerzania Dobrej Nowiny. Tego, czego im najbardziej potrzeba, to „uświęcenia w prawdzie,” czyli mocnego przekonania, że Bóg zawsze pozostaje wierny w swoim dziele zbawczym i nie zostawia samych tych, których wybrał ze świata.

     To przekonanie rodzi się w spotkaniu ze Słowem, rozważanym i przyjmowanym. W Nim jest moc zachowania od „zatracenia się” w świecie, które tak często sprowadza na manowce. Słowo niesie świętość. Jest darem-łaską, która owocnie wspiera człowieka w realizacji jego powołania, pomagając mu między innymi widzieć rzeczywistość w sposób Boży, a nie tylko ludzki. To zaś sprzyja realizowaniu przykazania miłości i świętości zarazem.


Inne komentarze ks. Sławka