Synowie światłości

Piątek, XXXI Tydzień Zwykły, rok II, Łk 16,1-8

Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.

 

To szczera prawda, że potrafimy bardzo zabiegać o dobra tego świata, o pozycję należną o karierę, o zabezpieczenie na przyszłość. Wydaje się wszystko ważne i nie szczędzimy energii, pomysłów, aby tylko zdobyć co upragnione, to, co wymarzone, to, co po ludzku cieszy i daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Tak postępuje ów dłużnik z dzisiejszej Ewangelii. Czytamy, że jego sposób działania jest nieuczciwy. Nakazuje kłamstwo, fałszowanie rzeczywistości. Mimo to jest pochwała takiego zachowania. Jest pochwała nie dlatego, że ten nieuczciwy sposób postępowania jest Boży, ewangeliczny, ale dlatego, że poprzez kontrast z postępowaniem ludzi Boga, ludzi światła, ludzi wieczności, okazuje się, że w pomysłach, zapobieganiu, staranności są bardziej przebiegli synowie tego świata. Oni zabiegają o rzeczy, które tak czy inaczej przeminą, które wcześniej czy później muszą się skończyć.

A my, dla których zarezerwowane jest niebo? A my, którzy w perspektywie mamy nieskończoność? Czy  potrafimy zabiegać, starać się, przewidywać?

Chyba tylko nieumiejętność uchwycenia wieczności, chyba tylko zbyt wielka bliskość rzeczywistości tego świata może nas wytłumaczyć! Ale czy możemy się czuć zwolnieni z wysiłku? Otóż dzisiejszy tekst jasno i wyraźnie mobilizuje nas wszystkich do wysiłku, do pomysłowości, do zabiegania o to, co jest skarbem nieprzemijającym, o to, co nigdy się nie kończy, o to, co jest niebem, co jest wiecznością, o co warto się trudzić, jak o nic innego!

 

W każdy piątek o 13:00 audycja >>Totus Tuus<< w Radio Profeto. Zapraszamy.