Tobie oddaję się i poświęcam (24)
ŚWIADECTWO ODDANIA I POŚWIĘCENIA
Były to początkowo kilkustronicowe ulotki, tzw. „Intencje”, z których następnie zrodził się „Posłaniec Serca Jezusowego”. W 1905 roku miał już 150 tysięcy odbiorców i docierał niemal do wszystkich parafii w Polsce, przyczyniając się do rozwoju nabożeństwa i czci NSPJ. Wkrótce na miejscu ciasnej kaplicy przy ul. Kopernika rozpoczęto budowę nowej świątyni, umieszczając na kamieniu węgielnym napis: „Ty, o nieśmiertelny Królu wieków, na ziemie nasze stąd wypuść słodkiego Serca Twego płomienie; do miast i wiosek, do serc i umysłów wejdź zwycięzcą, zamieszkaj w nich, władaj”. Wznoszono ten kościół prawie 20 lat wysiłkiem całego narodu, najczęściej groszem wdowim, zdobytym ciężkim trudem i pracą. Od samego początku był on pomyślany jako centrum kultu Serca Jezusowego w Polsce i tak jest do chwili obecnej.
Wysmukła sylwetka wieży bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego już od ponad 90 lat stanowi charakterystyczny punkt obserwacyjny w krajobrazie Krakowa. Budowana była jako narodowe sanktuarium Serca Pana Jezusa na wzór bazyliki Serca Jezusowego na Montmartre w Paryżu. Szczególną inspiracją do budowy tej świątyni była encyklika papieża Leona XIII Annum sacrum z 1899 roku na rozpoczęcie XX wieku, w której papież wzywał narody do poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Narodowy charakter świątyni podkreśla szczególnie fryz mozaikowy w prezbiterium, który został wykonany według projektu Piotra Stachiewicza. Przedstawia on scenę hołdu i uwielbienia Serca Jezusa przez polskich świętych i błogosławionych oraz przez wszystkie warstwy społeczne.
Konsekracja kościoła Serca Jezusowego w Krakowie odbyła się 29 maja 1921 roku i była wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła, narodu i Krakowa. Zaproszenie do udziału w uroczystościach, które trwały od 28 maja do 3 czerwca i zostały połączone z obchodami 50-lecia Apostolstwa Modlitwy i „Posłańca Serca Jezusowego”, otrzymało wielu dostojników kościelnych i świeckich. Sama uroczystość rozpoczęła się 28 maja popołudniową procesją z kaplicy zakonnej do kościoła, aby przenieść relikwie świętych Wojciecha i Stanisława, przeznaczone do ołtarza głównego nowej świątyni. Konsekratorem kościoła był bp Anatol Nowak, który 29 maja, osiem lat po tym, jak poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła, dokonał jego konsekracji podczas Mszy Świętej pontyfikalnej. Ojciec Włodzimierz Piątkiewicz SJ wygłosił kazanie, w którym zwrócił się między innymi z podziękowaniem do architektów i artystów, budowniczych kościoła, podkreślając, że mimo zagranicznych ofert wybrano ich projekty, bo „chcieliśmy stanowczo tę świątynię, która wzniesiona być miała ze składek polskiego ludu, wznieść również twórczością i talentem wybitnych polskich architektów, rzeźbiarzy i malarzy. (…) szedł ten grosz zewsząd, z najbardziej nawet zapadłych wiosek, zaścianków i miasteczek wszystkich trzech zaborów, z najodleglejszych ziem naszych kresowych, szedł z Pomorza i Kaszubów, z Podlasia i Górnego Śląska; szedł z dalekiej Westfalii, Danii, Szwecji, Saksonii, dokąd zapędzał się za chlebem górnik z kilofem i polska dziewczyna z sierpem czy motyką; szedł wreszcie ten święty, Bogu oddany grosz z większą niż skądinąd hojnością przez wielkie wody oceanu, z farm i kolonii amerykańskich, gdzie się rozsiadło jakby w drugiej ojczyźnie kilkumilionowe polskie nasze wychodźstwo”.
Wybudowana z ogromnym trudem i poświęceniem świątynia stanowiła wotum narodu polskiego dla Najświętszego Serca Jezusa. Jest centralną świątynią Serca Jezusowego dla Polaków w kraju i na emigracji. Ma ona charakter religijno-narodowy. Papież Jan XXIII w 50. rocznicę rozpoczęcia jej budowy w lipcu 1960 roku nadał jej tytuł bazyliki mniejszej.
W czasie konsekracji tej świątyni kaznodzieja wypowiedział takie słowa: „Oddajemy Ci, Panie, dzisiaj publicznie i uroczyście tę świątynię, jako widomy pomnik naszej względem Ciebie miłości, jako zewnętrzny znak i symbol całkowitego poświęcenia się Tobie. O, niechże ona stoi, tu w starym Krakowie i strzelając w błękity malowniczymi swoimi murami, lotnym swym dachem i wieżą (…), niech będzie wobec nieba i ziemi ciągłym świadectwem, żeśmy się Bożemu Sercu Chrystusa dobrowolnie i bez zastrzeżeń oddali; niech będzie ciągłym przypomnieniem, że na wzór tej materialnej z cegieł i kamieni wzniesionej budowli, wznosić chcemy Królowi i Panu naszemu o wiele wspanialszy nadprzyrodzony przybytek z żywego materiału serc naszych, z życia i dziejów naszego narodu”.
Wraz ze wszystkimi stanami pokazanymi na mozaice bazyliki krakowskiej złóż hołd oddania i uwielbienia Serca Jezusowego przez chwilę cichej modlitwy.
CODZIENNE OFIAROWANIE SERCU JEZUSA
Panie Jezu Chryste, Ty przez swoje Boskie Serce, bogate w miłosierdzie, wylałeś na cały świat miłość swego Ojca jako uświęcający żar Ducha Przenajświętszego.
Racz przyjąć moje modlitwy, prace, radości i cierpienia i złącz je dzisiaj ze swoją Ofiarą Krzyża, obecną w tajemnicy Eucharystii dla zbawienia świata.
W jedności z Kościołem i jego Matką, Maryją, przez Jej pośrednictwo proszę Cię w intencji, którą ojciec święty polecił naszym modlitwom…
Udziel mi, Panie Jezu, Ducha Świętego do wiernego wypełniania w dniu dzisiejszym wszystkich dobrych czynów, przygotowanych dla mnie przez Ojca (por. Ef 2,10).
Przemień mnie i uczyń apostołem Twojego Serca, bym świadczył w duchu i prawdzie, że Bóg jest miłością. Amen.