Tobie oddaję się i poświęcam (29)
SERCE POŚWIĘCONE BOGU STAJE SIĘ WIELKIM
Jako papież przybliżał w swoim nauczaniu naukę swoich poprzedników o kulcie Najświętszego Serca Jezusowego. Miłość Boga do człowieka jest kluczem do zrozumienia chrześcijaństwa i wezwaniem do dawania odpowiedzi całym swoim życiem. Zdaniem tego papieża właściwy obraz Chrystusa zawiera się w Jego słowach: „Jestem cichy i pokornego serca” (Mt 11,29). To serce jest symbolem miłości ofiarnej i zbawczej, którą św. Paweł wyraził słowami: „Umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” (Ga 2,20).
W czasie trwania II Soboru Watykańskiego, pragnąc rozproszyć wątpliwości niektórych teologów na temat pogodzenia czci Serca Pana Jezusa z odnową liturgiczną, 6 lutego 1965 roku skierował list apostolski do całego Kościoła Investigabiles divitias Christi, w którym wyraził ubolewanie, że kult ten „u wielu nieco osłabł”.
List ten został wydany z okazji 200. rocznicy ustanowienia liturgicznego święta ku czci Serca Jezusowego, przypadającego na 6 lutego 1965 roku. Zawiera zachętę do uroczystych obchodów tej rocznicy, jak również oddawania czci Najświętszemu Sercu Jezusowemu: „Jest naszą wolą i naszym pragnieniem, byście Wy wszyscy, Czcigodni Bracia, Biskupi całego Kościoła, korzystając z nadarzającej się okazji, razem z powierzonym sobie ludem, godnie i z należytą świadomością uczcili pamięć ustanowienia święta Najświętszego Serca Jezusowego. W czasie obchodów tej rocznicy można wiernym szerzej wyjaśnić wzniosłe i głębokie zasady nauki katolickiej, ujawniającej nieskończone skarby miłości Bożego Serca. Można też urządzić specjalne nabożeństwa, które by wzbudziły należyty szacunek dla tego kultu. W ten sposób cała społeczność wiernych przeniknięta nowym duchem będzie mogła oddać Bożemu Sercu należną Mu cześć, zadośćuczynić coraz gorliwszą służbą Bogu za wszystkie grzechy i dostosować całe życie do wymogów miłości braterskiej, która jest «doskonałym wypełnieniem Prawa» (Rz 13,10)”.
„Powołując się na ostatni sobór, który «zaleca usilnie nabożeństwa ludu chrześcijańskiego, a zwłaszcza te, które odbywają się z woli Stolicy Apostolskiej» (KL 13), należy – jak się wydaje – ten właśnie kult szerzyć przed wszystkimi innymi. Polega on przecież całkowicie na należytym uwielbieniu Jezusa Chrystusa i przebłaganiu Go, opierając się w swej istocie na tajemnicy Eucharystii, dzięki której, podobnie zresztą jak dzięki innym czynnościom św. liturgii, dokonuje się uświęcenie człowieka w Chrystusie i uwielbienie Boga, które jest celem wszystkich innych dzieł Kościoła”.
Papież wyraził życzenie, by ten „wspaniały kult rozwijał się z każdym dniem i był przez wszystkich należycie ceniony. Jest to bowiem znakomita i wypróbowana forma pobożności, która i w naszych czasach, szczególnie gdy się uwzględni zalecenia Soboru Watykańskiego II, stanowi jak najbardziej odpowiedni sposób uczczenia Chrystusa Króla i Centrum wszystkich serc”. Pragnął, „by cześć Najświętszemu Sercu Jezusa oddawano coraz gorliwiej przez uczestnictwo w Sakramencie Eucharystii, która jest najwspanialszym darem tego Serca. W ofierze bowiem eucharystycznej oddaje się na całopalenie Ojcu i równocześnie daje się nam ten sam Zbawiciel, którego Serce otworzone włócznią żołnierza, wylało na cały rodzaj ludzki strumień krwi najdroższej i wody, «który żyje, aby się zawsze wstawiać za nami» (Hbr 7,7-25)”.
Kilka miesięcy później wydał następny list apostolski – 25 maja 1965 roku – adresowany do przełożonych generalnych męskich zgromadzeń zakonnych oddających się propagowaniu kultu Najświętszego Serca Jezusowego Diserti interpretes. Stanowi on odpowiedź na słowa uznania, z jakim przełożeni ci przyjęli wcześniejszy list Investigabiles divitias Christi. W tym drugim liście papież ponownie przypomina o aktualności kultu Serca Jezusowego i jego konieczności dla życia Kościoła w obecnych czasach. Zachęca także do upowszechniania go jako niezawodnego środka odnowy obyczajów.
Nawiązując do słów papieża Pawła VI, że należy godnie przeżywać jubileusz dwustulecia ustanowienia święta Serca Jezusowego oraz że należy godnie i z należytą świadomością uczcić pamięć ustanowienia tego święta, my, obecnie przygotowujący się do jubileuszu 250. rocznicy ustanowienia tego święta, z podobnym nastawieniem ducha starajmy się go przeżywać.
Jako czciciel Serca Jezusowego, które jest pełne dobroci i miłości, powinieneś starać się, aby również twoje serce było pełne dobroci i miłości dla bliźnich.
FRAGMENT Z LISTU APOSTOLSKIEGO DISERTI INTERPRETES PAWŁA VI
Z wielką radością i z niemałym wzruszeniem ducha przyjęliśmy to świadectwo waszej uległości, a wasze słowa odczytaliśmy jako głos płynący z głębi serca. Dostrzegliśmy w nich gorące umiłowanie, które wy sami i wasi towarzysze zakonni żywicie względem Serca Boskiego Odkupiciela i odwiecznych tajemnic Jego miłości (…).
Jesteście bowiem złączeni z kultem Najświętszego Serca Jezusowego na mocy specjalnych zobowiązań. Dlatego prosimy was, żebyście wykonywali dalej gorliwie swoją powinność apostolską, którą przyjęliście jako waszą cząstkę w ramach dzieł podjętych przez Kościół, służąc z zapałem tak wielkiej i słusznej sprawie.
Niech Boże Serce wspiera wszystkie wasze święte poczynania, a Bogarodzica Dziewica Maryja, najdroższa Matka Kościoła, złączona tak ściśle z dziełem i tajemnicą odkupienia, niech strzeże was wszystkich.