Trzy rady Jezusa

Wtorek, XII Tydzień Zwykły, rok II, Mt 7,6.12-14

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, nie poszarpały was samych. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem to jest istota Prawa i Proroków. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!».

 

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus poucza swoich uczniów i mówi o dokonywaniu wyboru – jak mają postępować, czego unikać i jaką wybrać drogę. Daje im trzy dobre rady.

Pierwsza z nich: tego, co święte i cenne dla nas, nie należy dawać tym, którzy tego nie uszanują.

Druga z nich: aby doświadczać od ludzi czegokolwiek w słowach i czynach, powinniśmy sami im to okazywać. Zastanów się, jakiej postawy oczekujesz od swoich bliźnich.

Trzecia dobra rada: to ciasna brama i wąska droga prowadząca do nieba, którą nie każdy znajduje. Wyobraźcie sobie, że jedziecie rowerem po ogromnej przestrzeni, gdzie nie ma samochodów. Czujecie się wówczas wolni. Jadąc natomiast wąską ścieżką, uważacie na każdy kamyczek. Wąska droga ogranicza nasze pole działania. Wąska ścieżka nie jest wygodna. Uczy ona stawiania czoła trudnościom. Życie Wasze jest takim przepychaniem się przez ciasną bramę do królestwa Bożego.

Zadanie dla Ciebie na dziś:

Pomyśl o ostatnio dokonywanych wyborach. Czym się kierowałaś/kierowałeś? Jaką postawę przyjęłaś/przyjąłeś? Wolałaś/wolałeś omijać trudności czy wybrałaś/wybrałeś drogi trudniejsze?