Tydzień Małżeństwa to międzynarodowy projekt promujący szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Odbywa się równolegle w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Nie jest to inicjatywa komercyjna, lecz społeczna – mająca na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. – Zadbane małżeństwo to stabilna rodzina i miejsce do wzrastania. Stabilne rodziny to szczęśliwe społeczeństwo – podkreślają organizatorzy Tygodnia Małżeństwa w Krakowie.

Przez cały „małżeński tydzień” można skorzystać z szeregu propozycji ukierunkowanych na rozwój związku i relacji. Organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach, spotkaniach, wykładach oraz licznych wydarzeniach kulturalnych. Projekt skierowany jest do wszystkich małżeństw – zarówno tych z kilkumiesięcznym, jak i kilku- czy kilkudziesięcioletnim stażem. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspólnie, twórczo i nietypowo spędzić czas we dwoje – zachęcają organizatorzy.

Projekt „Tydzień Małżeństwa w Krakowie” w tym roku odbędzie się po raz drugi. W ubiegłym roku w ciągu 8 dni zostało zorganizowanych 10 różnorodnych wydarzeń, w których wzięło udział ponad 480 uczestników. Za projekt odpowiada grupa kilkunastu osób „wierzących w to, że małżeństwo jest pięknym powołaniem oraz że stworzenie dobrego małżeństwa jest możliwe”. Są wśród nich pedagodzy, historycy sztuki, fizjoterapeuci, programiści, graficy oraz finansiści. Niektórzy ukończyli Studium Teologii Rodziny, niektórzy prowadzą blogi o małżeństwie lub rodzicielstwie, a niektórzy działają w grupkach małżeńskich. – Cel mamy wspólny – pokazywać, że małżeństwo jest dobre, inspirować do trwania w nim, umacniania go i rozwijania – mówią organizatorzy Tygodnia Małżeństwa w Krakowie, którzy – by lepiej rozwijać projekt – założyli Fundację Przestrzeń Dobra.

Od 7 do 14 lutego w Krakowie będzie można wziąć udział w szeregu wydarzeń. Zaplanowano m.in. całodniową konferencję, warsztaty z psychologiem, tematyczną „randkę małżeńską”, kurs tańca, oprowadzanie tematyczne po mieście (w przygotowaniu wersja alternatywna do indywidualnego zwiedzania), grę terenową dla par, Mszę św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Niektóre wydarzenia (kurs tańca i Msza św.) będą odbywać się hybrydowo (część osób stacjonarnie, część online) a wszystkie pozostałe według planu, tylko w wersji online. Pełny i aktualny plan: https://tydzienmalzenstwakrakow.pl/wydarzenia-2021.

Nowością w tym roku są warsztaty dla narzeczonych, które poprzedzą cały tydzień – zaplanowane są na sobotę 6 lutego.

„Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa” („Marriage Week International”) jest to kampania społeczna promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Pomysłodawcą projektu jest Richard Kane, który w 1997 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczął pierwszy „małżeński tydzień”. Obecnie kampania odbywa się co roku w dniach 7–14 lutego równolegle w 22 krajach na 4 kontynentach. W Polsce pierwszy „Tydzień Małżeństwa” został zorganizowany w 2015 roku w Gdańsku przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu co roku w tych samych dniach w kilkunastu miastach w kraju odbywają się wydarzenia o charakterze edukacyjnym, kulturalnym oraz rekreacyjnym promujące instytucję małżeństwa.

Portal profeto.pl i Radio Profeto sprawują patronat medialny nad Tygodniem Małżeństwa w Krakowie.