Tydzień Modlitw o Ochronę Życia
„Dzieci są kochane, zanim przyjdą na świat” – napisał papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia. Między innymi te słowa będziemy rozważać w Roku Rodziny „Amoris laetitia” podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia.
– Spór o prawo do życia trwa i będzie trwał zawsze. Organizacje proaborcyjne otwarcie mówią, że chcą aborcji do porodu. Prezydent Francji Emmanuel Macron chce, by prawo do aborcji zostało wpisane do Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Władze Madrytu zdecydowały, że organizatorzy protestów pod klinikami aborcyjnymi, ale też podmioty publikujące pro-life'owe treści w internecie mają być pozbawione subsydiów z budżetu hiszpańskiej stolicy. To tylko dwa przykłady z wielu. Walka o aborcję na życzenie toczy się na naszych oczach w wielu krajach na świecie, także na polskim podwórku, gdzie organizacje anti-life żądają, by zrównać ją z innymi świadczeniami medycznymi. Musimy być gotowi do podjęcia merytorycznej dyskusji, pozytywnej edukacji pro-life oraz – jeśli jesteśmy osobami wierzącymi – do modlitwy w intencjach ochrony życia ludzkiego. Sprawa szacunku do życia nie jest kwestią religijną i nie można jej zepchnąć do kategorii rozważań filozoficznych. Prawo do życia jest uniwersalne, ponadwyznaniowe. Ale ponieważ jesteśmy katolikami, chcemy tę kwestię włączyć do naszej modlitwy – wyjaśnia Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji i sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Po raz drugi zapraszamy na modlitewne spotkanie podczas Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia. Naszą modlitwą chcemy objąć wszystkie dzieci nienarodzone i ich rodziców, szczególnie gdy otrzymują trudną diagnozę prenatalną. – Będziemy się również modlić za młodzież, by była wierna chrześcijańskim wartościom, za pielęgniarki, położne, lekarzy i farmaceutów, a także za polityków i dziennikarzy – mówi Marcin Nowak, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i dodaje: – W ubiegłym roku w modlitwę włączyło się ponad 100 tys. osób. Mamy nadzieję, że w tym roku również wiele osób zechce modlić się w intencjach obrony życia ludzkiego.
Tydzień Modlitw o Ochronę Życia jest również zaproszeniem do czynnego włączenia się w działania pro-life na miarę naszych możliwości. – Chcemy, by stał się on okazją do refleksji i zapytania samych siebie o to, czy pomogliśmy innym rodzicom pokochać ich dzieci. Co zrobiliśmy, kiedy w ich oczach widzieliśmy strach? Czy byliśmy oparciem dla swojej koleżanki, znajomej z pracy, sąsiadki, która została matką, choć tego nie planowała? Czy byliśmy życzliwi dla rodzin wielodzietnych? Czy zaoferowaliśmy choćby najmniejsze wsparcie organizacyjne lub finansowe rodzicom, którzy wychowują dziecko z niepełnosprawnością, bo nawet ta najmniejsza pomoc jest lepsza od największego współczucia? – mówi Magdalena Guziak-Nowak. – Deklaracja: „Nigdy nie dokonam aborcji” to za mało. Naszym zadaniem jest pomóc wszystkim rodzicom w przyjęciu ich dziecka takim, jakie jest. Nawet jeśli z ludzkiego punktu widzenia wydaje nam się, że poczęło się ono nie w porę – dodaje.
– Do włączenia się w modlitwę zachęcamy rodziny, zakony, parafie, kleryków, wspólnoty, nauczycieli i wychowawców, katechetów, młodzież i wszystkich tych, którym leży na sercu ochrona życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. W świecie, który dzieli dzieci na „chciane” i „niechciane”; w świecie, w którym zabija obojętność i fałszywa litość, wszyscy potrzebujemy na nowo usłyszeć Ewangelię życia – zaprasza Marcin Nowak.
Modlitwa jest bardzo ważna. Wiedzą o tym także zwolennicy aborcji. Z jednej strony wyśmiewają się z osób z różańcami, które modlą się przed klinikami aborcyjnymi, nazywając je fanatykami, z drugiej podejmują wszelkie kroki, aby prawnie tej modlitwy zakazać np. w Hiszpanii. Przyznają tym samym, że wbrew temu, co głoszą, wierzą w jej siłę. Modlitwa pro-liferów ratuje życie nienarodzonych dzieci. Odkąd kilka lat temu po drugiej stronie ulicy, blisko kliniki Planned Parenthood w Saint Louis, zamieszkały siostry zakonne modlące się w intencjach pro-life, nastąpił spadek liczby aborcji dokonywanych w tej klinice i w całym stanie Missouri. Mocy modlitwy doświadczyła też Abby Johnson, amerykańska pro-liferka, była dyrektorka kliniki aborcyjnej Planned Parenthood w Teksasie. Abby przyznała, że ogromne wrażenie wywarł na niej widok twarzy zakonnicy modlącej się na kolanach przed jej kliniką.
Tak jak rok temu Tydzień Modlitw o Ochronę Życia rozpocznie się w liturgiczne wspomnienie św. Józefa (19 marca), a zakończy w Dzień Świętości Życia (25 marca). Każdego dnia odmówimy litanię do Świętej Rodziny, modlitwę ułożoną przez św. Jana Pawła II i zaczerpniętą z encykliki Evangelium vitae oraz rozważymy fragment adhortacji Amoris laetitia papieża Franciszka.
Do modlitewnej inicjatywy można się zapisać na stronie https://pro-life.pl/zazyciem/ oraz telefonicznie pod numerem 12 311 02 60. Broszurę ze wszystkimi modlitwami można pobrać ze strony internetowej. Można ją również bezpłatnie zamówić telefonicznie w formie drukowanej.
Rozważania napisane przez o. Krzysztofa Niewiadomskiego, krakowskiego kapucyna od lat związanego ze środowiskiem pro-life, otrzymały imprimatur.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Z inicjatywy śp. dr. inż. Antoniego Zięby, założyciela stowarzyszenia, powstała ogólnopolska Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci oraz międzynarodowa Word Prayer for Life. Misją stowarzyszenia działającego od 1999 r. jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.
Profeto objęło inicjatywę patronatem medialnym.
ag/PSOŻC