Uderzające słowa

Sobota, Św. Floriana, męczennika (4 maja), rok II, J 15,18-21

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie wpierw znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. Pamiętajcie o słowie, które do was powiedziałem: „Sługa nie jest większy od swego pana”. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał».

 

Bardzo uderzające są słowa w pierwszym fragmencie dzisiejszej Ewangelii. Jeżeli jesteśmy prawdziwymi uczniami Chrystusa, to nie możemy się spodziewać, że wszyscy będą nam sprzyjać.

Świat (w tym również nasza Ojczyzna) jest podzielony w swojej wizji życia. My jako uczniowie Chrystusa kierujemy się nauczaniem, które do nas skierował Jezus, a potwierdzili swoim świadectwem Apostołowie. Wierzymy, że życie zgodne z Ewangelią i nauczaniem Kościoła uczyni świat lepszym, a nas przybliży do końca, w którym ujrzymy naszego Zbawiciela twarzą w twarz.

Chrystus przewidział, że znajdą się ludzie, którzy nie będą się identyfikowali z Jego wizją zbawienia i będą prześladowali i nienawidzili uczniów żyjących i wyznających wiarę w Chrystusa i życie wieczne.

My musimy patrzeć na swoje życie, nie oglądając się na innych, a dając świadectwo naszym postępowaniem, przyczyniamy się do ewangelizowania świata.