VI Kongres Nowej Ewangelizacji w Łodzi – podsumowanie

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbywał się w Łodzi od 9 do 11 września pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”. Kongres był próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań papieża Franciszka z dokumentu programowego Evangelii gaudium o ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich. Wydarzenie zorganizowali Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, Fundacja Porta Fidei i Archidiecezja Łódzka.

Tegoroczny kongres odbywał się w trzech przestrzeniach. Pierwszego dnia księża spotkali się w łódzkim seminarium. Drugiego i trzeciego dnia wykłady i warsztaty rekolekcyjne odbywały się w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus prowadzonym przez jezuitów. A ostatni akord wybrzmiał na stadionie żużlowym „Orła” w Łodzi.

Ogólnopolskie kongresy nowej ewangelizacji składają się z kilku elementów. Pierwszym są rekolekcje dla uczestników. W tym roku prowadzili je siostry i bracia z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Drugi element stanowi intelektualny namysł nad problemem, który podejmowany jest w czasie danego kongresu – w Łodzi był to szereg wykładów i paneli dyskusyjnych dotyczących refleksji na temat ewangelizacji miasta i jego mieszkańców. Trzecia część ma wymiar praktyczny – tym razem realizowana była w formie warsztatów dla ewangelizatorów, w czasie których zastanawiano się, jak głosić do różnych grup ludzi – m.in. osób doświadczających bezdomności, małżeństw żyjących w związkach niesakramentalnych czy społeczności LGBT. Czwarta przestrzeń to ewangelizacja w praktyce – w Łodzi zorganizowano wydarzenie na stadionie żużlowym zatytułowane „Dekalog. Ku doświadczeniu wolności", na które złożyło się uwielbienie, głoszenie kerygmatu, adoracja Najświętszego Sakramentu i muzyczny projekt „Decalogue” inspirowany dziesięciorgiem przykazań.

Od ubiegłego kongresu, który odbywał się w Gnieźnie, specjalny blok tematów kierowany jest do księży. Organizatorzy zwrócili uwagę, że na kongres do Łodzi przyjechało ok. 150 kapłanów, a spora ich część była po raz pierwszy.

Abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i gospodarz tegorocznego kongresu, zapowiedział, że materiały z wydarzenia zostaną wydane w formie drukowanej, ale do tego momentu wszystkie konferencje, panele dyskusyjne, homilie wygłoszone na kongresie są do odsłuchania w archiwum na stronach Radia Profeto:
https://profeto.pl/kategorie/kongres-nowej-ewangelizacji

Galeria zdjęć z Kongresu:
https://profeto.pl/galeria/vi-kongres-nowej-ewangelizacji