Wakacyjna przygoda

Czwartek, XIV Tydzień Zwykły, rok II, Mt 10,7-15

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie w drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski. Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was. A jeśliby was gdzieś nie chciano przyjąć i nie dano posłuchu słowom waszym, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu».

 

Od czego zaczynamy pakowanie na wakacje? Jakie rzeczy ze sobą zabrać i jak dobrze przygotować się do wyjazdu? Chyba coraz częściej korzystamy z blogów podróżniczych. Szukamy kraju, następnie bloga tematycznego i rozczytujemy się na temat wskazówek, co warto zobaczyć i zabrać ze sobą w podróż. Prosty i skuteczny sposób na udany wyjazd.

Apostołowie nie mieli aż takich udogodnień, ale mieli kogoś innego, kto jeszcze lepiej umiał ich przygotować do podróży, może nie wakacyjnej, lecz ewangelizacyjnej. Jezus tuż po wyborze Apostołów daje im konkretne wskazówki dotyczące ich przyszłej pracy ewangelizacyjnej. Jezus nakazuje uczniom korzystać z władzy uzdrawiania i egzorcyzmowania. Wymienia trzy rodzaje cudów: uzdrawianie chorych, wskrzeszanie umarłych i wypędzanie złych duchów. Celem działalności Apostołów ma być rozszerzanie królestwa Bożego i to ma być ich nagrodą i zapłatą za wykonywaną pracę. Stąd też wezwanie, aby nie gromadzić złota, srebra czy miedzi. Nie należy również zabezpieczać się na drogę, gromadząc to, co może się okazać przydatne. To nie wakacje czy urlop, ale głoszenie Słowa Bożego. Słuchacze sami zatroszczą się o jego głosicieli. 

Bóg zatroszczy się o swoich pracowników. Czasem trzeba po prostu Mu zaufać. Zdać się na Jego wolę. Posłuchać Jego słów, zaufać im i oddać się w Jego ręce.