Wąskie drzwi - Lectio Divina na XXI Ndz. Zw. C

Niedziela, XXI Tydzień Zwykły, rok C, Łk 13,22-30

Letni, wakacyjny czas staje się okazją do otwarcia wielu drzwi. Jaką propozycję daje Jezus?

Lectio 
Jezus nauczając, szedł przez miasta i wsie i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni? On rzekł do nich: Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: Panie, otwórz nam! lecz On wam odpowie: Nie wiem, skąd jesteście. Wtedy zaczniecie mówić: Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś. Lecz On rzecze: Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy opuszczający się niesprawiedliwości! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi.

Meditatio
    Tak więc „ciasne drzwi” to drzwi na jedną osobę. Nie da się ukryć, że zachowanie innych w pewnej mierze wpływa na życiowe postawy. Czy ja też tego chcę i dlaczego chcę?
    Interesujące jest, że ewangeliczna metafora „ciasnych drzwi” przeciwstawiona jest tym, którzy się tłumaczą, że spożywali posiłek z Panem, czyli byli blisko Pana. Przeżywaną bliskość z Jezusem Chrystusem, czy ona jest prawdziwa, sprawdza się po codziennych drobiazgach. Pan Jezus tych, którzy byli blisko Niego, ale w codzienności żyli daleko od Niego, nazywa „dopuszczającymi się niesprawiedliwości”. Warto więc zweryfikować, jak wpływa na moje życie częsta Msza święta, codzienna modlitwa, czynione lectio divina?
    Jakość bliskości z Panem Jezusem weryfikuje się zatem postawą sprawiedliwości. W Psalmie 112 czytam, że sprawiedliwy, będący blisko Boga, w codzienności pomaga różnym ubogim: „rozdaje i obdarza ubogich, jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze” (Ps 112, 9). Ileż jest różnych naszych zachowań, poprzez które utrwalamy w życiu różne formy ubóstwa? Co ostatnio zrobiłem/am, aby pomóc ubogim w moim środowisku życia?

   Medytacja prowadzi zatem do wniosku, że „ciasne drzwi” to te postawy, zachowania, poprzez które otwieramy się na najbardziej potrzebujących. Papież Franciszek, odwiedzając ubogie osiedle (fawelę) Varginha w dzielnicy Manguinhos w Rio de Janeiro, zaapelował, „nie pozwólmy zagościć w naszym sercu kulturze odrzucania, ponieważ jesteśmy braćmi. Nikt nie może być odrzucony! Pamiętajmy o tym zawsze: tylko wtedy, gdy jesteśmy zdolni do dzielenia się, wzbogacamy się naprawdę. To wszystko, czym się dzielimy z innymi, ulega pomnożeniu! Pomyślmy o Jezusowym rozmnożeniu chleba! Miarą wielkości społeczeństwa jest sposób, w jaki traktuje ono najbardziej potrzebujących, tych, którzy nie mają nic poza swoją biedą!”

Oratio Ps 119, 34-40
Naucz mnie Panie drogi Twoich ustaw, bym strzegł ich aż do końca.
Pouczaj mnie, bym Prawa Twego przestrzegał, a zachowywał je całym sercem.
Prowadź mnie ścieżką Twoich przykazań, bo ja się nimi raduję.
Nakłoń me serce do Twoich napomnień, a nie do zysku!
Odwróć me oczy, niech na marność nie patrzą; przez swoje słowo udziel mi życia!
Spełnij dla sługi Twego swoją obietnicę, daną bojącym się Ciebie.
Odwróć moją hańbę, która mnie trwoży, bo Twoje wyroki są pełne dobroci.
Oto pożądam Twoich postanowień: według Twej sprawiedliwości zapewnij mi życie!

Contemplatio
    Trwaj przed Bogiem, który pochyla się na ludzkim ubóstwem, który przeszedł przez „ciasne drzwi”, aby otworzyć dla każdego człowieka bramy raju.

Fot. sxc.hu